TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 22:56

All times are UTC + 3 hours




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Wed 10 Sep 2008 10:41 
poate de acolo vor sa nceapa autostrada suspendata :)


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 10 Sep 2008 16:43 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
florin wrote:
Nu înţeleg, acest proiect nu era într-o fază avansată - nu trebuia să înceapă lucrul anul ăsta?


Nu, pancartele acelea erau puse de VIDeanu in incercarea de a-i promova pe ai lui. Nici gand sa fi inceput macar studiul de fezabilitate.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 10 Sep 2008 16:49 
Offline

Joined: Sun 16 Jul 2006 22:41
Posts: 59
Location: Bucuresti
Eşti sigur? Acolo scrie inclusiv cine este executantul, iar în presa anului 2007 se menţionează că licitaţia a avut loc:

Quote:
Pasajul de la Răzoare este o investiţie complexă, aflată deja în faza de adjudecare. Licitaţia a avut loc, iar desemnarea câştigătorului va fi anunţată curând de comisia de licitaţie.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 10 Sep 2008 17:20 
Stadiul de fezabilitate este facut inca din 2005, apoi s-a intarziat din cauza ca a fost facuta o modificare datorita viitoarei linii de metrou. Acum executantul asteapta sa inceapa lucrarea dupa ce primaria va decide ce modificari se aduc.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 10 Sep 2008 22:17 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Interesant este totusi ca era prevazut destul de bine in proiect si traseul propus pentru linia de metrou si spatiul rezervat pentru gara subterana. In plus mai erau prevazute si locuri de parcare subterana. Sa inteleg ca noul primar este total dezinteresat de potentialul proiectului si vrea doar sa fie ceva mai "vizibil" pentru tot omul, un pasaj suprateran.

Ideea actuala mi se pare foarte proasta si asta pentru ca dupa cum era realizat proiectul cu pasajul subteran se mai lasa loc pentru o viitoare supratraversare a intersectiei pentru alt fir de circulatie (progresul - Geniului). Am impresia ca actuala administratie incepe sa se ocupe prea mult de problema atribuirii contractelor catre firmele cunoscute din trecut si inventeaza motive doar pentru a retrasa proiectul si a modifica sumele alocate. In final vom ajunge la un rezultat mult mai prost intr-o zona in care orice modificare ulterioara in subteran va costa enorm din motivul simplu al viitorului tronson de metrou.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 17 Oct 2008 21:30 
Pe site-ul PMB a aprut PUZ-ul: http://www4.pmb.ro/wwwt/urbanism/puz5_2 ... embrie.pdf
Este o plansa mare color care schimba destul de mult actuala harta a zonei.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 17 Oct 2008 22:02 
Offline

Joined: Sun 22 Apr 2007 13:14
Posts: 197
Location: Bucuresti, Baneasa, Linii: 112,148,149,261,205
RobertC wrote:
Pe site-ul PMB a aprut PUZ-ul: http://www4.pmb.ro/wwwt/urbanism/puz5_2 ... embrie.pdf
Este o plansa mare color care schimba destul de mult actuala harta a zonei.


Vad ca actele sunt datate cu ianuarie 2008, nu stiu de ce au aparut tocmai acum. Si sunt semnate de vechea administratie Videanu


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 18 Oct 2008 01:19 
Eu acum am vazut-o. Nu mai m-am uitat pe sectiunea PUZ-uri de vreo 3-4 luni.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 19 Oct 2008 18:20 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Proiectul pare sa fie de fapt o re-fotocopiere a celui pus initial pe site-ul PMB. In cel vechi era exact aceeasi expunere de motive si preambul + planul detaliat doar ca harta era imposibil de distins (totul era aproape negru-gri). In rest, absolut nici o schimbare operata.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 05 May 2009 16:24 
Proiectul este facut, licitatia facuta, dar din cauza bugetului anul acesta nu se vor demara lucrarile.

Deschidem topicul cand vom avea o data aproximativa de incepere a lucrarilor.


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group