TRANSIRA

Transportul public din Romania si din lume. Unicul forum cu informatii corecte, oficiale!
It is currently Tue 19 Feb 2019 14:02

All times are UTC + 3 hours

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: Inscriptii multilingve
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 10:25 

Senatorul Gyorgy Frunda cere, printr-un proiect de lege, sa se aplice inscriptionarea in limba materna in zonele cu comunitati minoritare cu pondere de 15% (pana acum era 20%) din totalul populatiei.

Nu acceptam comentarii rautacioase, dar, in ritmul asta, o sa avem placute in limba chineza, in Bucuresti. Nu amintesc de rromi, ca astia ajung in curand majoritari :twisted:

In alte tari cum este?

In atasament, propunerea legislativa si expunerea de motive, preluate de pe www.cdep.ro

Attachments:
pl21.pdf [40.87 KiB]
Downloaded 68 times
em21.pdf [54.83 KiB]
Downloaded 70 times
 Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 10:54 

In alte tari se face asta cu engleza, cred ca si la noi ar incuraja mult turismul existenta unei semnalizari corespunzatoare macar in zone des folosite de straini, cum au inceput sa faca in statiile de pe M3...pana si cuvantul EXIT e un pas inainte fata de semnalizarea de-a dreptul defectuoasa din trecut.

Cat despre zonele maghiare, nu mi se pare o idee rea...discutiile nationaliste isi au din ce in ce mai putin locul in conditiile in care si Romania si Ungaria fac parte din spatiul comunitar. Cat timp exista o cerere reala din partea populatiei, de ce nu? Majoritatea statelor multi-etnice au o "lingua franca" generala si diverse limbi permise in inscriptii in anumite zone, iar cele care fac exceptie sunt cu siguranta tari cu care n-am vrea sa fim asociati ca mod de gandire (Iran, Rusia, etc.).

Si da, de ce nu si inscriptii in Romany in zone unde populatia locala are o proportie semnificativa de rromi? Oricum, din cate stiu ei nu prea scriu in Romany (sau daca o fac, o fac in alfabetul local)...o integrare in cultura locala cred ca ne-ar aduce mai degraba beneficii decat probleme, in Evul Mediu minoritatile evreiesti erau la fel de prost vazute si iata unde au ajuns prin politici moderate ale statelor unde se afla...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 12:47 

Mai Silviu, probabil comentariul va fi considerat rautacios... insa eu unul nu pot sta locului cand vad asemenea aberatii.

Trecand peste faptul ca intr-o tara normala in timp de criza altele ar trebui sa fie preocuparile lor (bine, ar trebui sa fiu idiot congenital sa ma astept la o propunere buna din partea lui Frunda), nu pot sa nu remarc tupeul lor. Politica pasilor marunti isi arata rezultatele. Mai grav e ca de 20 de ani li se fac tot felul de concesii, pentru ca nici unii nu au coloana vertebrala. Ei au ajuns sa nu mai stie limba romana si noi ca prostii le dam apa la moara...

Referitor la comentariul lui lecter... e greu sa formulez in termeni acceptabili pt acest forum. Intotdeauna m-au scarbit parerile astea asa zis deschise, cu comparatii pe langa. Dupa aceste pareri statul nici n-ar mai trebui sa existe.

Unde in spatiul comunitar mai intalnim acest caz? Germania, Franta au asa ceva? Nu, ei au in schimb demnitate. Si creier. Faptul ca-ti aperi identitatea nationala vad ca a ajuns un fel de rusine. Auzi sa fim asociati ca mod de gandire cu Iran sau Rusia, asta da pericol...

Cunosc cazul unor persoane venite din Irak in Olanda... pe motiv ca in Irak erau persecutati... Au fost primiti in Olanda, dar fac cursuri de olandeza. Iar maghiarii se nasc la noi, traiesc aici si nu-s in stare sa invete limba romana.

Despre tigani ce sa mai vorbim. Tigani, nu romi. Denumirea de rom si derivatele reprezinta o chestie inventata. Un nou cuvant din limba de lemn actuala.
Nu e de ajuns ca ne-am tiganit complet? Cu asta intram in Europa? A, cu specificul romanesc sa nu intram, intram cu tiganisme... Da, frumos mod de a gandi, n-am ce zice. Auzi, o sa avem de castigat... Cum vezi castigul asta? Tare. Misto.

De evrei numai de bine (nici n-am putea zice ceva nasol de ei, nu?). Se vede cat de bine conduce Bercovici ministerul transporturilor (asta ca sa ma leg numai de specificul forumului).

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 13:19 

Am pus acel proiect legislativ pe site pt. a fi dezbatut, facand abstractie de persoana care l-a postat. Eu nu sunt iubitor de iredentism si vad foarte bine si cu manie sistemul "pasilor marunti" dar siguri ai asociatiei maghiare.

Eu nu vad utilitatea acelor placute. Ca scrie "strada" si "utca" Stefan cel Mare nu ma incalzeste deloc. Si nici pe maghiarul sau secuiul din HarCov sau de altundeva.

Ne putem ingrijora de reimpartirea pe regiuni a Romaniei, subiect sensibil care este trecut sub o tacere suspecta, penibila (neputincioasa?) a mass-mediei. De aprobarea "tacita" a Parlamentului ce sa spunem?

Franta, Grecia nu au minoritati etnice. Au doar persoane de nationalitate franceza, respectiv greaca.

Personal ma consider un locuitor al Europei, fara a suferi de "ingradiri" etnice, cu un deosebit respect si o cu preocupare consistenta fata de limba, cultura, obiceiurile popoarelor lumii. Nu am nevoie de placute multilingve si m-am saturat de "multilingvismul" romanesc.

Comentariul cu evreii postat in mesajul de mai sus consider ca este rautacios, deplasat. Nu este de ajuns ca avem atrocitatile de la Birkenau, Dachau, etc.? Facem iarasi discriminari? Revenim la "herrenwolk" si "untermenschen"?

Bercovici? Incompetenta, reaua-vointa, lacomia, nu tin de natie.

Tigania? Da, trebuie oprita.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 13:29 

Exemplu de relatare a presei:

Gyorgy Frunda scade procentele

INIŢIATIVĂ. Senatorul UDMR Gyorgy Frunda a depus un proiect de lege, prin care propune ca persoanele aparţinând minorităţilor naţionale să poată folosi limba maternă în relaţia cu autorităţile în localităţile în care minoritatea respectivă reprezintă peste 15% din populaţie.

Iniţiativa, care modifică Legea administraţiei publice locale şi presupune micşorarea procentului de la 20% la 15%, a fost motivată de Frunda, potrivit Mediafax, prin faptul că „recensămintele româneşti din anii 1992 şi 2002 arată clar că populaţia pe etnii este în scădere”.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... rocentele/

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 13:47 

Franta are minoritati etnice cu istorie indelungata - normanzii au venit din zona scandinava si bretonii au venit din insulele britanice. Faptul ca Franta are politici ultranationaliste nu mi se pare un model demn de urmat...incearca numai sa vezi un film in limba originala la cinema, e practic imposibil, atat in Franta cat si in Germania.

Noua ne-a placut procesul de rusificare a Basarabiei? Maghiarii vad in mod asemanator problema...nu sunt de acord cu ei, dar acorduri trebuie negociate, nu impuse cu pumnul.

Sunt de fapt de parere ca nevoile umane ar trebui sa dicteze chestiunile astea...nu e ca si cum maghiarii se reproduc masiv si astfel peste 10 ani in Iasi mai toate afacerile ar avea loc intre Gyorgy si Zoltan. La fel si cu rromii...al caror nume, apropo, n-a fost inventat de presa "politically-correct", ci se trage din sanscrita. Iarasi, "tigania" nu mi se pare ca este doar apanajul lor si nici nu o "predau"...marturie stau atatea sate de-a dreptul imputite care sunt 100% romanesti in Dobrogea, Oltenia, etc.

Comentariul lui Silviu despre "Bercovici" mi se pare foarte semnificativ si ar trebui retinut de cat mai multa lume...

Acuzatiile aduse "strainilor" sau "natiilor conlocuitoare" deseori sunt doar masti pentru propria neputinta si indolenta a celor care le profereaza. Trebuie sa ne intre bine in cap ca nu "tiganul imputit" care ne-a furat portofelul e de vina, ci "HOTUL" e de vina! Hoti care (cel putin in Bucuresti) sunt din toate mediile (si prezenti inclusiv la case de marcat in supermarketuri).

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 14:00 

As mai mentiona un lucru: in istoria Europei, cate redesenari de granita s-au facut "cu pasi marunti"? Cred ca acordam prea multa importanta acestei idei...redesenarile se fac cu tancurile sau cu voia majoritatii populatiei, ambele fiind cazuri neaplicabile Transilvaniei.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 14:27 
Tampeniile astea propuse de UDMR deja ating toate derivatiile posibile ale nesimtirii, cu satisfacerea propriilor dorinte (ca doar le-am oferit tara pe degeaba), fara a se gandi de fapt, la binele celorlalte etnii (ca sa nu zic de romanii cu care convietuiesc).

Dupa ce in Harghita si Covasna am vazut sate intregi, si chiar oraselele cu _Secuiesc in coada, in care totul e scris aproape NUMAI in maghiara, limba romana fiind gasita, eventual, pe placuta cu numele satului si directiile drumurilor judetene. Nu am vazut nicaieri mentionat faptul ca ei refuza sa vorbeasca cu romanii, pe teritoriul nostru, in romana, si se prefac ca "nem tudom romana", insa ei propun ca in Transilvania sa se vorbeasca maghiara, si restul tarii sa afiseze placute in maghiara. Idee care nu e sustinuta nici macar de UNGURI (vezi aici), ca sa il potolesc pe lecter, cu teoriile redesenarii granitelor, si preluarii cu forta. Avem sasi, secui, tatari, sarbi, chinezi, unguri extra-transilvaneni, si alte natii in numere mai mari in tara, si toate se inteleg perfect cu romanii in mediul unde locuiesc, si nimeni nu-i impiedica sa vorbeasca intre ei limba materna. Numai aici e exceptie; de ce, nu stim. Mai sunt si tiganii, aia au statut special, fiinda oriunde se afla, ei se considera mai privilegiati decat autohtonii...

Singura chestie, care mi se pare logica, e sa se introduca engleza pe orice soi de placuta informativa, poate si in anunturile de la metrou/tramvai, in orasele unde sunt turisti multi, si ROMANA in orasele din tinutul secuiesc, astfel incat eu, roman, sa nu ma pierd in Miercurea Ciuc sau Targu Mures, cand incerc sa ajung undeva in oras, eventual cu autobuzul, si sa nu pot citi informatiile din statii.

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 14:34 

Iar facem comparatii cum si cand ne convine. Ai zis ca o parere mai riguroasa ne-ar aduce o imagine externa asemanatoare cu Rusia sau Iran. Ti-am dat exemplul Franta, Germania, ca doar astia sunt cu mult inaintea noastra si cel putin declaram ca am vrea sa fim ca ei, din mai multe puncte de vedere... Dar aflu ca nu, chiar si astea au politici care nu-s demne de noi. Bun. Da-mi exemplu de stat european care mai face asa ceva.

Ce treaba are vizionatul filmului la cinema? Acum nu mai avem voie sa facem decat filme in engleza sa le inteleaga tot mapamondul? Si daca ma duc in Franta ca turist alta treaba n-am decat sa ma uit la cinema? Daca as sta acolo mi s-ar parea normal sa invat limba si n-as mai avea nici o problema nici cu mersul la cinema. Deci inca o problema falsa.

Legat de alte comentarii legate de diferite etnii: in teorie totul e ok, toti suntem la fel de rai sau buni, nu?. Insa statistic nu e asa, ceea ce ma face sa cred ca teoria e falsa. Asta e parerea mea si nu mi-o schimb nici daca mi se repeta in continuu contrariul. Atat timp cat hotul in 95% din cazuri e tigan, inseamna ca avem o problema. Asta e doar un exemplu.

Nu stiu de unde ai gasit ca originea cuvantului rom e in limba sanscrita. Eu am cautat, si nu gasesc. http://dexonline.ro/search.php?cuv=rom
Nici ei nu stiu de chestia asta: http://www.dosta.org/ro/node/281?. Normal ca nu stiu, e inventat de ei sa semene cu român.

Comparatia cu Basarabia iar e la nelalocul ei: Basarabia e pamant romanesc, Transilvania nu e pamant maghiar.

Ca o concluzie: nu sunt impotriva ideii ca maghiarii sa vorbeasca intre ei maghiara, dar TREBUIE sa stie si romana. Atat. Placutele insa ne indeparteaza de aceasta idee.

PS: Daca este sa fim sinceri, presa "politically correct" de care vorbesti are aceeasi vina ca si politicienii pt situatia in care am ajuns. Asta e clar. Vezi extrasul din Evenimentul zilei.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 14:37 
E o tampenie fara seaman.
Consider ca in fiecare tara inscriptiile trebuie scrise doar in limba oficiala.
Minoritatile nu trebuie sa uite ca se afla intr-o alta tara, unde sunt tolerati.
Nu am nimic cu ei, ii respect, ii tratez ca pe orice catatean normal, dar cerintele astea din ce in ce mai sfidatoare ale minoritarilor la adresa majoritarilor depasesc limita acceptabilitatii.
N-au decat sa-si pastreze limba si traditiile in cadrul comunitatii lor, n-au decat sa fie sprijiniti de co-nationalii lor ca sa-si faca scoli in limba materna etc.
Dar nu sa sileasca un grup restrans de minoritari populatia majoritara sa le inghita toate cerintele pe care le consider exagerate si deplasate. Tampeniei asteia cu anti-discriminarea nu-i vad un viitor bun, nu face decat sa mascheze conflicte care vor arde mocnit, iar cand izbucnesc se va lasa cu victime, vedeti cazul tiganilor romani din Italia care i-au disperat pe italieni cu metehnele cu care ne-au coplesit si pe noi.

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 15:33 

pmp, din linkul postat de tine:

Cuvântul „Rom” provine de la cuvântul „Rom” (iniÅ£ial : Dom), care înseamnă „fiinÅ£ă umană” , „bărbat” in limba romani.

Iar limba lor pe mai tot Internetul este prezentata astfel:

"Scattered all over the world, but mostly in Europe, the Roma feel connected to their origins only by their common language that traces its roots in India, their original homeland. Being a blend of different dialects, the Romani language echoes the imprint of the Roma travels, but it never neglects its Indian origin."

Asa ca n-a fost inventat de politicieni/media acest cuvant!

Cat despre state europene cu minoritati care sunt respectate, as mentiona Spania cu ai sai catalani si Marea Britanie cu galezii, scotienii, irlandezii, etc. In ambele cazuri exista peste tot in zonele populatiilor respective inscriptii pe limba lor. Si in Belgia vezi peste tot semne in flamanda si franceza.

De asemenea, n-am zis ca toate filmele ar trebui sa fie in engleza, ci ca toate filmele ar trebui urmarite in formatul original+subtitrari pentru simplul motiv ca tanti care traduce nu poate exprima la fel de bine ca actrita originala dialogul, emotiile, etc. E vorba pur si simplu de pastrarea autenticitatii si calitatii, nu de neinvatatul limbii locale!

As vrea de asemenea sa-mi dai link la statistica care zice ca 95% din hotiile din Romania sunt comise de o etnie sau alta...unde ai vazut tu asta, in ziarul Romania Mare?? Chiar nu are nici un fel de acoperire afirmatia ta...nici o tara din lume nu poate afirma ca 8-10% din populatie (de o SINGURA etnie) comite 95% din hotii si nici ca valoare nu s-ar putea compara hotiile din casa sau buzunar cu tunurile date de mai-marii nostri cu proiectele de infrastructura si altele...

Si nu, nu mi se pare ca TREBUIE sa stie romana...nevoia invata, deci daca ar avea nevoie sa invete romana, ar invata romana...cand nu au nevoie pentru afaceri/prietenii/casatorii, nu invata si gata.

@ Catalin, explica-mi si mie de ce unii cetateni ai acestei tari trebuie "tolerati" si nu acceptati 100% in societate...ce ii face pe ei mai putin romani decat noi? Nu contribuie la PIB? Nu isi platesc impozitele? Nu sunt pedepsiti ca oricare alt om daca nu respecta legile statului? Armata Romana n-are si soldati de origine maghiara?

Cum ar fi daca eu as avea o mama englezoaica si un tata roman, m-as naste in Romania si as invata doar engleza? M-ati exclude din societate pentru ca nu stiu sa vorbesc romana? Cred ca cel putin in Bucuresti m-as putea descurca fara sa vorbesc romana si as putea termina si scoala si as avea si serviciu...asta e senzatia pe care o au si ei, ca in cadrul acelor comunitati se pot descurca doar cu maghiara.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 15:45 
Nu te exclude nimeni din societate, dar trebuie sa te adaptezi conditiilor locale.
Daca ma duc in China, nu-i oblig pe chinezi sa vorbeasca in limba romana, nu-i oblig sa scrie in romana pentru mine, sa-mi faca scoala in limba romana, sa-mi "rezerve" niste locuri la facultate s.a.m.d.
Daca vreau, n-am decat sa vorbesc EU in romana, sa-mi fac EU scoala in limba romana pe banii mei, sa-mi pastrez traditiile, dar nu trebuie SILITA populatia majoritara sa-mi satisfaca mie toate cretinismele care mi-ar putea trece prin cap.
In relatiile cu societatea chineza folosesc limba si legile lor.
Dar minoritatile astea au gasit terenul propice in Romania ca sa ridice ciocul, pentru ca politicienii astia romani de mucava fac sluj in fata oricui, numai sa-si atinga scopurile...
Americanii au respectat atat de tare drepturile minoritatilor incat au eliminat aproape total populatia bastinasa - amerindienii - si dupa aia se dau mari talentosi cu drepturile omului. sa fim seriosi cu meschinariile astea.

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 16:24 

Pentru lecter: Nu vad de unde reiese din citatul tau (n-ai precizat sursa exacta - "pe mai tot internetul") ca termenul rom nu e ceva inventat de curand.

Statistica cu 95% nu am intalnit-o in Romania Mare, ci pe strada. Nu mai merg de foarte mult timp cu mijloacele de transport in comun, dar cat timp am mers, in toate cele 5 cazuri de furt sau tentativa de furt la care am fost martor actorii erau tigani. Deci da, am gresit poate, nu era 95% era 100%. Cel putin din experienta mea. Nu generalizez, insa este clar ca procentul de infractiuni savarsite de tigani intr-o comunitate este mai mare decat procentul de tigani din acea comunitate.

Scuze de off topic.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 16:44 

http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_language
http://romove.radio.cz/en/article/18659
http://www.omniglot.com/writing/romany.htm

Iar aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_the_Romani_people se poate gasi asta:

"The classical assumption is that the demonyms of the Romani people, Lom and Dom share the same origin, reflecting Sanskrit ḍoma "a man of low caste, living by singing and music", although other theories do exist. The ultimate origin of the Sanskrit term (from Munda or Dravidian) is uncertain."

Deci nu e 100% sigur din ce componenta a Sanscritei vine, dar nu cred ca s-au gasit sa inventeze recent in scopuri de "limba de lemn" cuvantul lor pentru "OM" :roll:

Ma faci sa rad cu "nu generalizez"...remarca "Atat timp cat hotul in 95% din cazuri e tigan, inseamna ca avem o problema." a cui e?? Din exemplul dat de tine nu reiese decat ca TU ai o problema...

De fapt nu mi se pare deloc off-topic discutia, pentru ca si cu ungurii avem acelasi gen de probleme, stereotipuri repetate ad infinitum ca refuza sa vorbeasca romaneste, ca vor sa ne ia o halca din tara, etc...pana una-alta n-am murit nici de foame si nici de frig in Targu Mures, Cluj sau alte localitati de prin zona si nu vorbesc maghiara, ceea ce inseamna ca or fi unguri care vorbesc si romana pe-acolo!

Un ungur care stie romana si refuza s-o vorbeasca este pur si simplu un cretin, ca oricare alt roman/rrom/american care este ostil fara motiv...noroc ca si la noi in tara creste nivelul competitiei astfel incat genul asta de comportament nu poate fi profitabil pe termen lung.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 19:30 

Aceasta initiativa lui Marko este o tampenie, ca mai toate initiativele acestui mascarici. De fapt, Marko a ajuns unde a ajuns ghidandu-se dupa principiul ,,politica e o curva". Practic, UDMR e singurul partid care a fost tot timpul la guvernare, atat cu PSD cat si cu CDR / PD-L... cum nu au mai fost la guvernare, cum au sustinut motiunea de cenzura anti-Boc, Boc pe care acum Marko mai are putin si il saruta undeva.

S-a vorbit cu cateva posturi mai sus despre evrei. Comunitatile de evrei au fost si sunt foarte puternice si cu multe relatii la nivel inalt. Nu putem nega (si chiar daca vrem, nu avem LEGAL voie sa negam, altfel facem parnaie) evenimentele din timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial. Hitler s-a ridicat din multime pe fondul crizei economice din anii '30. Cum Germania avea atunci nevoie de o mana de fier, nu i-a fost greu sa ajunga Fuhrer. Si cum tara cerea masuri, indiferent care erau ele, iar Hitler oricum nu-i prea simpatiza pe evrei si pe rromi, a iesit ce a iesit.

Revenind la propunerea UDMR-ista, am calatorit prin Ungaria, Bulgaria, Austria, Grecia si putin din Germania. Pe nicaieri nu am vazut inscriptii multi-lingve, cu exceptia unor puncte de informare turistica sau panouri cu acelasi sens. Si daca stam sa socotim cati turci, rromi, romani, albanezi si alte natii sunt in Viena, trebuiau scrise denumirile in vreo 10 limbi.
Ar fi o mare porcarie aplicarea de placute bilingve. De fapt, UDMR probabil tinde la unirea Ardealului cu Ungaria, cu toate ca Ungaria nu s-a implicat in niciun fel, cu exceptia unui grup ultra-nationalist care viziteaza anual granitele fostei ,,Ungarii Mari". Sa va mai spun ca toti membrii guvernului ungur sunt unguri, nu romani, rromi sau alte minoritati de la ei. Cu toate astea, nici macar localitatile de la granita cu Romania nu au vreo litera scrisa in romana (cu exceptia catorva pensiuni si restaurante care s-au prins ca multi romani in drum spre Austria, Germania etc. ,,trag" la Mako sau Szeged pentru o noapte).
Pe cand... in Transilvania TOATE localitatile au placute bilingve (chiar trilingve maghiara-germana-romana in Brasov si Sibiu sau maghiara-rusa-romana in Depresiunea Maramuresului), toate statiile CFR la fel (ganditi-va numai cat au costat aceste mii de placute si cat vor costa cele propuse de UDMR!). Nu mi se pare un lucru normal, mai ales ca limba oficiala a Romaniei este romana, nu maghiara.
Nu am nimic cu ungurii, ii tratez ca pe toti cetatenii acestei tari (ba chiar am destui prieteni de aceasta etnie, unii chiar m-au gazduit cateva zile la ei), insa mi se pare inacceptabil ca, in tara mea sa mi se vorbeasca alta limba decat cea oficiala! Amtrecut prin niste situatii destul de nasoale la Borsec, Sf. Gheorghe si chiar Oradea. Practic, m-am vazut pus in imposibilitatea de a face cumparaturi sau de a solciita informatii despre transportul in comun, fiindca am indraznit sa vorbesc limba romana. Este socant faptul ca, in Romania, exista cetateni romani care NU CUNOSC LIMBA ROMANA! Nici macar in SUA, stat plin de alte etnii, nu se intampla asa ceva. Nu am nimic impotriva ca cetatenii de alta etnie sa vorbeasca limba materna intre ei si sa studieze limba materna la scoala / facultate (e limba lor totusi), insa ar trebui sa fie obligatoriu ca orice cetatean al Romaniei sa cunoasca limba romana. La fel cum si daca vine un african si vrea cetatenie romana e obligat sa cunoasca limba romana. Cei ce sunt considerati cetateni romani si nu cunosc limba ar trebui sa isi piarda urgent cetatenia si sa plece unde doresc sau sa invete limba romana daca vor sa stea in Romania (oricum UE garanteaza dreptul la libera circulatie, deci se pot muta in Ungaria bine-mersi). Mai demult aparuse si o propunere legislativa a lui Dan Voiculescu, respinsa urgent de ungurii din Guvern si Parlament.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 21:25 

Eu am vazut inscriptii bilingve la Bruxelles si la Barcelona, de asemenea anunturile vocale din diverse locatii gen aeroport au fost tot bilingve - si mi s-au parut cat se poate de naturale, tinand cont de specificul zonelor respective. Impunerea cu forta a utilizarii exclusive a limbii romane in secuime mi se pare o chestie cam nazista, insa nici nu pot fi de acord cu o extrema gen 15%. Asa o sa ajungem in 10 ani la inscriptii in limba chineza intr-o anumita parte a cartierului Colentina sau la tot felul de alte aberatii. Chiar si procentul actual de 20% mi se pare cam mare :?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 21:28 

Situatia nu-i doar alba sau neagra... Cine studiaza istoria Transilvaniei, fara patima si fara sa-si propuna dinainte o concluzie, va identifica cateva aspecte care ar trebui sa dea de gandit tuturor:

1. Desi au existat de-a lungul vremii abuzuri din toate partile, popoarele din Transilvania au convietuit pasnic si au avut si de invatat unele de la altele. Date fiind proportiile acestui amestec etnic, s-a nascut un gen de concurenta benefica, care a facut ca in sec. XIX sa se emancipeze si romanii si sa aiba chiar o situatie materiala care acum ni s-ar parea de invidiat. Da, din nefericire Bucurestiul exploateaza mai crunt Transilvania decat a facut-o vreodata Viena si Budapesta. Pentru mine ca roman care traieste in Transilvania este un sentiment absolut umilitor ca sunt muls de conationalii mei la modul cel mai salbatic.

2. Organizarea statala a Transilvaniei, ca principat, a avut un grad de autonomie ridicata, dar niciodata totala. Apararea granitelor impotriva invadatorilor din est si din sud a fost sacrificiul pe care l-au facut cei ce si-au statutat apoi privilegii. Dai pe masura, primesti pe masura. Mi-ar fi placut sa aud ca si romanii au contribuit in vreun fel la mentinerea civilizatiei aici. Poate de acum inainte...

3. Faptul ca poporul roman a avut o rata de reproducere mai mare decat celelalte popoare a dus la inclinarea balantei, si nu abilitatile sale diplomatice. Pana la urma era inevitabil ca majoritatea sa preia fraiele. Aceasta realitate face imposibila revenirea la ce-a fost. Insa atentie: un alt popor este acum pe pragul de a deveni curand majoritar... Istoria totdeauna a dat castig pe termen lung celor multi, nu celor sofisticati.

Quote:
Unde in spatiul comunitar mai intalnim acest caz? Germania, Franta au asa ceva? Nu, ei au in schimb demnitate. Si creier. Faptul ca-ti aperi identitatea nationala vad ca a ajuns un fel de rusine.
Ne facem iluzii, n-au nici un fel de demnitate mai de soi decat a noastra, au insa cu totul altceva, mult mai important: si-au folosit inteligenta ca sa creeze bunastare, nu saracie. Daca oferi bunastare, contestatarii (inclusiv pe baze etnice) se inmoaie. Nu este si nu va fi inca mult timp de acum inainte cazul in Romania de bunastare, deci protestele vor fi la ele acasa.

Quote:
... am calatorit prin Ungaria, Bulgaria, Austria, Grecia si putin din Germania. Pe nicaieri nu am vazut inscriptii multi-lingve, cu exceptia unor puncte de informare turistica sau panouri cu acelasi sens [...]
Ba chiar acum 15 ani am vazut in Ungaria placute bilingve, de exemplu Battonya / Bătania. Asta nu-i impiedica insa pe romanii de acolo sa prefere sa se dea drept maghiari. Din motive practice, evident.

Quote:
Pe cand... in Transilvania TOATE localitatile au placute bilingve (chiar trilingve maghiara-germana-romana in Brasov si Sibiu sau maghiara-rusa-romana in Depresiunea Maramuresului)
Nu au placute bi/tri-lingve decat acele localitati unde consiliile locale au hotarat asta prin HCL, sau exista o minoritate de minimum 20% care s-o impuna conform legii. Poate parea ciudat, dar sunt sate care nu mai au germani, si totusi au ales sa fie folosita in continuare si denumirea germana... Asta inseamna respect fata de istorie si mandria de a fi avut candva sasii alaturi (e greu de inteles asta pentru cineva "din Regat").

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 16 Feb 2010 22:07 

Germanii au cam plecat de mult inapoi in patria lor. Au ramas numai cei românizaţi în obiceiuri, gen Klaus Iohannis.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ] 

All times are UTC + 3 hours