TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Tue 19 Mar 2024 14:57

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 129 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: Re:
PostPosted: Fri 13 May 2016 13:00 
Offline
User avatar

Joined: Thu 03 Nov 2005 21:03
Posts: 208
Location: Brasov
karoly wrote:
Interesant cum s-a desfiintat linia de troleibuz pe motive aiurea...am locuit in Brasov pina in 2004 si apoi m-am mutat in Timisoara. Aici se extinde reteaua de troleibuze si in localitatile invecinate Timisoarei in locul autobuzelor cum ar fi Ghiroda sau Dumbravita. Oare curentul nu este mai ieftin ca si motorina? Sau autobuzele sint super eco cu noxe 0??? Pacat de reteaua distrusa..inca sint nostalgic cind revin in Brasov dupa linia 2 sau 7 (am locuit in cartierul Tractorul)...sau tramvaiul 101. Poate totusi cum in Timisoara se mentine linia de troleibuze (in 2005 s-au cumparat troleibuze Skoda noi) si Brasovul va reveni la transportul electric nepoluant si economic.


Daca il aveati pe georgica primar, aveai amintiri frumoase despre troleibuzele si tramvaiele din municipiul de pe Bega.
Intr-o lume normala acest infractor ar fi fost de mult ascuns si nu ar fi avut tupeul sa candideze inca odata la Primarie. In general il voteaza populatia dintr-o anume parte a tarii de unde e si el pentru ca „e de-al nostru”.
Am sentimentul ca nu vom mai scapa de acest dement „pana ce moartea ne va desparti”.
Problema este ca dupa el va fi greu de indreptat ce a stricat in atatia ani de domnie. Istoria de dupa decembrie 89 a dovedit ca ce s-a distrus asa ramane.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 13 May 2016 20:54 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3299
wilhelm ciprian wrote:
Pe Blv. Victoriei, pe sensul spre gara, au fost desfacute toate cablurile de alimentare ale retelei.
Pentru ca scripcarul orasului va demonta in zilele/saptamanile urmatoare si aceasta retea, a anuntat deja ca da jos stalpii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Re:
PostPosted: Fri 13 May 2016 20:56 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3299
Kappa wrote:
Problema este ca dupa el va fi greu de indreptat ce a stricat in atatia ani de domnie. Istoria de dupa decembrie 89 a dovedit ca ce s-a distrus asa ramane.
Pentru ca nu suntem intr-o parte a planetei aflata in dezvoltare, ci dimpotriva. Ar fi copilaresc sa credem ca s-ar mai putea schimba acest trend al distrugerii in urmatoarele 1-2 generatii.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 13 May 2016 21:48 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061
wilhelm ciprian wrote:
Pe Blv. Victoriei, pe sensul spre gara, au fost desfacute toate cablurile de alimentare ale retelei.


Daca va fi intrebat de cineva (desi nu cred), scripcarul va spune sa nu ne facem griji, ca oricum reteaua aceea nu era folosita. Deci, adio 32 "retroleibuzat". Noroc cu PMUD-ul, sa vezi atunci extinderi...


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 13 May 2016 22:23 
Offline
User avatar

Joined: Thu 03 Nov 2005 21:03
Posts: 208
Location: Brasov
Pe orasulmemorabil.ro am gasit o fotografie facuta de domnul Mihai Damboianu in 1988 cu str. 7 Noiembrie, actuala Muresenilor in lucru pentru inlocuirea unor conducte. Reteaua este la locul ei.
Mi-am amintit imediat cum a venit un lautar marsav de pe plaiuri moldave care avea o problema obsesiva cu „sarmele” si chipurile pentru efectuarea unor lucrari, a demontat „temporar” dar definitiv reteaua de pe Balcescu si Poarta Schei. Acesta a fost unul din primele momente ale declinului transportului electric in Brasov.


Attachments:
MID_15-mai_1988_COM_E0_A0_P0-1024x668.jpg
MID_15-mai_1988_COM_E0_A0_P0-1024x668.jpg [ 216.79 KiB | Viewed 2778 times ]
Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 24 Aug 2017 20:28 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061
De maine se doreste inceperea demontarii retelei de pe bul. Victoriei.

Actualii directori or sa aiba surprize, ca retelistii nu vor sa o demonteze!


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 24 Aug 2017 22:30 
Offline
User avatar

Joined: Wed 18 Jul 2007 15:09
Posts: 2032
Location: Brasov
Pai si cine le sustine cauza? Mi-e teama ca nu au de ales.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 25 Aug 2017 14:46 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061
Directorul general si directorul tehnic (sic!) ai falimentarei si rudimentarei societati de transport local au cerut retelistilor inceperea lucrarilor de demontare a retelei de troleibuz de pe bul. Victoriei, in aceasta noapte!

Exista o cerere adresata RATBv, de catre Primaria Brasov (printre semnatari, alaturi de "celebrul" Gantz aflandu-se un oarecare Dragoi, de la "Sistematizare"), de demontare a retelei, motivand ca lucrarile de reabilitare a iluminatului public au fost terminate, reteaua nemaifiind folosita! Stalpii vor fi pastrati.

Retelistii au refuzat!


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 26 Aug 2017 10:43 
Offline
User avatar

Joined: Wed 18 Jul 2007 15:09
Posts: 2032
Location: Brasov
Reteaua este acolo, la ora asta. Felicit retelistii pentru atitudine. Pana la urma fiecare particica demontata pericliteaza si viitorul lor, nu doar al nostru.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 129 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group