TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 13:43

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: Tue 26 May 2009 21:01 
Offline
User avatar

Joined: Sun 03 May 2009 00:24
Posts: 101
Location: Brasov
Acum ceva vreme ing. Horia Salca a propus infiintarea unui Muzeu al Stiintei si Tehnicii in Brasov. La un moment dat am inteles ca gasise intelegere pentru a-l instala in cantina grupului scolar Astra, si ca aceasta ar fi fost o solutie pentru salvarea si conservarea unor piese unicat, gen exponatele de la Tractorul (IAR 22 etc) si altele. Poate s-ar fi gasit loc si pentru piese legate de transportul in comun, cine stie?

Intrebarile mele sunt: mai stie cineva in ce stadiu este acest proiect si daca RATBv detine piese de muzeu (Macar un TV, acolo!).


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue 26 May 2009 22:11 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
AlexD wrote:
Acum ceva vreme ing. Horia Salca a propus infiintarea unui Muzeu al Stiintei si Tehnicii in Brasov. La un moment dat am inteles ca gasise intelegere pentru a-l instala in cantina grupului scolar Astra, si ca aceasta ar fi fost o solutie pentru salvarea si conservarea unor piese unicat, gen exponatele de la Tractorul (IAR 22 etc) si altele. Poate s-ar fi gasit loc si pentru piese legate de transportul in comun, cine stie?

Intrebarile mele sunt: mai stie cineva in ce stadiu este acest proiect si daca RATBv detine piese de muzeu (Macar un TV, acolo!).

Pentru fondarea acestui muzeu s-ar fi constituit cica candva un grup de initiativa (sau o asociatie?), pare-se cu sprijinul universitatii. Spatiul de la Astra a fost atribuit in folosinta in acest scop, fiind al primariei, dar nu stiu sa se mai fi facut apoi ceva acolo. Tramvaiul ITB-V3A #16 trebuia sa fie exponat in acel muzeu, dar, dupa ce a fost pastrat o vreme, a fost casat in mod inexplicabil. Desi au fost solicitate pentru muzeu si Duewag si Tatra, s-a refuzat pe motiv ca "acestea vor fi valorificate prin vanzare". Am vazut despre ce fel de vanzare au avut parte: cu autogenul.

Nici conducerea RAT Brasov si nici cele ale antecesoarelor sale (IJTL si ITBv) nu au avut nobletea sufleteasca de a se gandi macar la a pastra vehicule vechi, in ideea unui punct muzeal, macar pentru propriul protocol. Astfel de intentii culturale sunt posibile la Timisoara, Iasi, Arad, Oradea sau Bucuresti, dar nu si aici. La noi, un vehicul scos din uz nu inseamna altceva decat fier vechi pentru cei interesati. Asta spune multe despre cat de oraseni sunt brasovenii.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group