TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 21:55

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 78 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Mon 07 Sep 2009 17:45 
Nu cred ca este o solutie pentru ei inafara de portofelul electronic. Totusi sistemul fiind atat de inteligent se poate implementa un tip de abonament pe carton de genul celor de amenzi, abonament care sa fie dat pe o anumita perioada. Cred ca ar trebui sa fie mai flexibil intervalul unui abonament, nu numai 1 si 7 zile minim.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 07 Sep 2009 17:57 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
DanCld wrote:
Marian Andrei wrote:
In primavara se tot vorbea ca anul acesta se renunta definitiv la biletele de hartie si la compostoare

Hmmmm, exista vreo solutie pentru cei care vin in Bucuresti in vizita? Nu cred sa fie viabil dpdv economic sa li se dea carduri inteligente doar pentru 1-2 calatorii. Sistemul cu bilete si compostoare e intr-adevar un pic cam depasit de vremuri.


Vorba lui Andrei, ar trebui sa existe si abonamente de 24, 48 si 72 de ore (asta cu 1 zi, 2 zile, 3 zile e o porcarie comunista), valabile de la data primei validari.
Apropo de validare... in Viena, in afara de Wiener Linien si tramvaiele WLB, vehiculele nu mai aveau niciun sistem de validatoare (logic, tinand cont ca 90% din calatori au diverse abonamente, de la 24 de ore la 1 an), iar soferii stateau cu stampila si validau biletele si abonamentele asa. Pe stampila erau datele de identificare ale vehiculului, linia, data si ora.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 07 Sep 2009 18:07 
Este obligatoriu sa existe posibilitatea sa iti cumperi si un singur bilet. Deci vor trebui sa faca ceva si in privinta asta, o solutie de compromis sa lase macar si un compostor clasic in fata vehiculului pana vor rezolva problema...
Pana la urma acesta era solutia si in Paris la autobuze.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 07 Sep 2009 18:14 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Da... totusi, chiar daca pui un validator in fata (sau ii dai soferului o ,,scula" sa iti valideze biletul) o sa se ajunga la situatii ilare, cu deja celebrii pensionari care nu se dau din usa, cu soferii care nu deschid usa 1 si cu intarzierile cauzate de cozile ce se vor face la usa 1 pentru validare.

Totusi, vechile perforatoare sunt destul de ,,user-friendly" si usor de intretinut (doar le desfaci si schimbi formula gaurilor), ar putea sa ramana macar unul la fiecare usa a vehiculului.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 07 Sep 2009 22:23 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:16
Posts: 146
Location: Bucuresti, sector 3
Solutia eleganta pentru inlocuirea biletelor de hirtie este introducerea cardurilor de hirtie Mifare Ultralight, pe care se pot incarca pina la 31 de calatorii. Sau abonamente de 1/7/14 zile. Cardurile Ultralight se pot incarca o singura data.

Softul actual al validatoarelor stie sa lucreze cu carduri Ultralight. Nu stiu insa ce costuri suplimentare ar introduce utilizarea lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 07:48 
Dr2005 wrote:
Da... totusi, chiar daca pui un validator in fata (sau ii dai soferului o ,,scula" sa iti valideze biletul) o sa se ajunga la situatii ilare, cu deja celebrii pensionari care nu se dau din usa, cu soferii care nu deschid usa 1 si cu intarzierile cauzate de cozile ce se vor face la usa 1 pentru validare.


Eu zic ca dimpotriva, s-ar asigura o distributie mai buna a calatorilor in autobuz, mai ales ca la prima usa ar fi interzisa coborarea, si asta nu doar bazandu-se pe bunul simt al calatorilor, ci pur si simplu prin faptul ca ar trebui sa ajunga la usa contra curentului.

Solutia cu biletele care se pot cumpara la sofer si urcarea exclusiv pe usa din fata este cea mai buna pentru RATB. Daca se poate in alte tari, se poate si la noi.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 11:11 
Offline

Joined: Thu 27 Aug 2009 13:05
Posts: 8
Location: Bucuresti
(Super forum aveti aici, as fi preferat ca primul post sa nu fie ceva relativ critic, dar asta e...)

Nu reusesc sa ma inregistrez pe site-ul RATB absolut deloc :( Imi poate spune si mie cineva care a reusit exact ce combinatie trebuie folosita?

Cred ca gresesc ceva la serie sau la nume, seria trebuie scrisa toata, sau doar ultimele 4 cifre ca in poza cu bonul, sau cum...?

De asemenea, Nume/Prenume inseamna ca trebuie sa scriu ca in buletin (adica in ordinea aia) sau ca pe card, unde ordinea la mine e Prenume/Nume?

Merci anticipat de orice ajutor :(


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 12:03 
In tarile civilizate se pot multe lucruri, cum ar fi abonamentul turistic la Metrou + Rer + Bus in Paris, iar la Bus nu se composteaza, doar se urca pe la prima usa si se arata la sofer.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 15:06 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
In alte tari abonamentul normal e valabil pentru toti operatorii dintr-o zona metropolitana. De exemplu Austria.

La inregistrarea pe site-ul RATB am scris seria de pe card (toata)... luata dintr-o poza veche cu cardul, ca s-a sters demult.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 21:12 
Deja la nici 2 zile de la intrarea in testare publica au aparut modificari minore la iconuri...
4023 in care am validat ultima data nu s-a retras inca :lol:


Attachments:
Untitled.jpg
Untitled.jpg [ 26.02 KiB | Viewed 4384 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 22:04 
Offline

Joined: Sun 16 Jul 2006 22:41
Posts: 59
Location: Bucuresti
Iar mie mi-a dispărut cardul inactiv din listă, semn că se lucrează. :)

Poate ar trebui unthread separat pentru acest subiect?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Sep 2009 22:16 
florin wrote:
Poate ar trebui unthread separat pentru acest subiect?


Multumesc pentru propunere.
Pentru orice discutii despre Sistemul Automat de Taxare si serviciile acestuia va rugam utilizati acest topic:
http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=1103&start=120


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 09 Sep 2009 16:54 
Offline
User avatar

Joined: Tue 20 Jun 2006 21:15
Posts: 220
Astazi a fost razie pe linia 103. La aceasta razie au paricipat ~25 de controlori si o masina de la jandarmi. Echipajul de jandarmi a stat la Republica iar la controlori erau impartiti pe echipe si fiecare echipa a avut un autobuz. Cei prinsi fara titlu de calatorie care nu au vrut sa se legitimeze erau poftiti la echipajul de jandarmi.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 04 Dec 2009 20:42 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Quote:
Soferii RATB, poftiti sa sufle in fiola. Multi n-au rezistat alcoolului!

Vin sarbatorile de iarna, iar tentatiile sunt prea mari, asa ca nimeni nu risca sa se plimbe prin oras cu un troleibuz condus de un domn care a gustat o visinata.

La Autobaza Floreasca au dat testul adevarului soferii care au intrat sau, dupa caz, au iesit din tura. Si multi au picat.

In total, zilnic, 10% din cei peste 4.500 de profesionisti nu vor fi crezuti pe cuvant ca nu au pus gura pe bautura.

Desi stiu de aceste controale, unii tot calca stramb, anunta sefii RATB. Este si cazul domnului Militaru. Are 30 de ani vechime si 0,2 miligrame de alcool in aerul respirat. Nu recunoaste nimic. Pentru ca a fost prins pe sapte carari prin autobaza, a fost poftit sa circule cu autobuzul doar ca simplu pasager.


http://stirileprotv.ro/stiri/social/sof ... estul.html


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 04 Dec 2009 21:11 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56066
DanCld wrote:
Quote:
Soferii RATB, poftiti sa sufle in fiola. Multi n-au rezistat alcoolului!

Vin sarbatorile de iarna, iar tentatiile sunt prea mari, asa ca nimeni nu risca sa se plimbe prin oras cu un troleibuz condus de un domn care a gustat o visinata.

La Autobaza Floreasca au dat testul adevarului soferii care au intrat sau, dupa caz, au iesit din tura. Si multi au picat.

In total, zilnic, 10% din cei peste 4.500 de profesionisti nu vor fi crezuti pe cuvant ca nu au pus gura pe bautura.

Desi stiu de aceste controale, unii tot calca stramb, anunta sefii RATB. Este si cazul domnului Militaru. Are 30 de ani vechime si 0,2 miligrame de alcool in aerul respirat. Nu recunoaste nimic. Pentru ca a fost prins pe sapte carari prin autobaza, a fost poftit sa circule cu autobuzul doar ca simplu pasager.


http://stirileprotv.ro/stiri/social/sof ... estul.html


Ce legatura e intre aceasta stire si titlul topicului?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 04 Dec 2009 21:42 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Silviu Sintea wrote:
Ce legatura e intre aceasta stire si titlul topicului?
Probabil este un aspect pozitiv acela ca inca nu s-a intamplat o nenororcire din cauza alcoolului... :) :( :cry: :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 04 Dec 2009 21:57 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Este un aspect pozitiv faptul ca exista o preocupare pentru asa ceva. Dar e drept, am ajuns sa consideram normalitatea drept ceva pozitiv :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 05 Dec 2009 01:22 
DanCld wrote:
Quote:
Soferii RATB, poftiti sa sufle in fiola. Multi n-au rezistat alcoolului!

Vin sarbatorile de iarna, iar tentatiile sunt prea mari, asa ca nimeni nu risca sa se plimbe prin oras cu un troleibuz condus de un domn care a gustat o visinata.

La Autobaza Floreasca au dat testul adevarului soferii care au intrat sau, dupa caz, au iesit din tura. Si multi au picat.

In total, zilnic, 10% din cei peste 4.500 de profesionisti nu vor fi crezuti pe cuvant ca nu au pus gura pe bautura.

Desi stiu de aceste controale, unii tot calca stramb, anunta sefii RATB. Este si cazul domnului Militaru. Are 30 de ani vechime si 0,2 miligrame de alcool in aerul respirat. Nu recunoaste nimic. Pentru ca a fost prins pe sapte carari prin autobaza, a fost poftit sa circule cu autobuzul doar ca simplu pasager.


http://stirileprotv.ro/stiri/social/sof ... estul.html


Domnul Militaru Daniel cred ca a vizionat reclama la "Golden Braun", ma scuzati vroiam sa zic "Berem Braun": "Sunt sofer de autobuz si ma scol in fiecare zi la 4:30, si la 4:31 beau o bere. :twisted: :lol: :lol:". Totusi, cum poti sa iesi pe un post public de televiziune si sa te scuzi spunand ca au sufalt altii in fiola cand ai mai avut antecedente, chiar dansu spunand ca nu e prima data cand soseste "afumat la garaj". "HOTU STRIGA HOT".

------------

Ce vremuri apuse, muzica in autobuz. :oops:
[youtube]NAevs9RanAQ[/youtube]


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 78 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group