TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 11:48

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 207 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Mon 11 Apr 2011 21:16 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Tunelul de la Constanta e o mlastina adanca de juma' de metru... si mai si sta sa cada (si cand va cadea se duce naibii si gara si blocurile de langa ea). Ar fi tehnic imposibil sa se mai circule pe acolo, insa ar trebui consolidat de urgenta!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 07 May 2011 09:13 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
La scripcarie totul e posibil.

Frăţia Gaborilor la Primărie

Viceprimarul şi-a angajat soţia, cumnata şi fratele în Primărie sau în instituţii subordonate, pe salarii astronomice

Site-ul www.brasovnews. blogspot.ro dezvăluie salariile astronomice pe care au fost angajate rudele viceprimarului PDL al Braşovului, Adrian Gabor, în Primărie şi instituţii subordonate.

Informaţii publice.

Gabor şi-a angajat pe spezele municipalităţii toate rudele apropiate, de la soţia sa, până la frate şi cumnată. Salariile unora dintre aceste rude sunt chiar mai mari decât banii pe care-i ridică la chenzină viceprimarul. Datele publicate de site-ul citat sunt publice, fiind preluate din declaraţiile de avere asumate sub semnatură de membrii familiei Gabor. Declaraţiile sunt din 2009, de atunci ne mai fiind actualizate.

SoÅ£ia: 8.000 lei/lună. Astfel, Gabor Mihaela, soÅ£ia viceprimarului este angajată ca ÅŸef serviciu în cadrul DirecÅ£iei Fiscale din Primăria BraÅŸov. ÃŽn 2009 a câştigat peste 8.000 RON/lunar, aproape dublu faÅ£ă de 2007. Åži de două ori mai mult ca ÅŸeful ei, soÅ£ul.

Cumnata: 3.000 lei/lună. Gabor Mirela Liliana, cumnata lui Gabor, este angajata ca referent tot la Direcţia Fiscală. Întrucât a venit în Primărie abia în 2009, nu apar date despre salariul ei, însă o poziţie similară este retribuită cu aproape 3.000 RON/lunar, arată site-ul citat. Anterior câştiga sub 1.000 RON la o firmă privată.

Fratele, 10.000 lei/lună. Gabor Sorin, fratele viceprimarului, este angajat la dispeceratul CET Braşov, care este subordonată Primăriei. A câştigat în 2009 aproximativ 10.000 RON/lunar, peste 2.000 de euro. Merită amintit, în acest context, faptul că vina pentru datoriile uriaşe ale CET-ului a fost aruncată de fiecare dată de conducerea Primăriei pe braşovenii care nu şi-au achitat facturile la timp.

Cât ne costă familia Gabor.

„Tarifele CET sunt printre cele mai ridicate din ţară. După cum se vede, şi salariile de acolo”, comentează autorii blog-ului în finalul materialului. Practic, dacă ar fi să adunăm salariile celor patru Gabori angajaţi pe banii noştri de Primărie, suma netă s-ar ridica la aproximativ 250 de milioane în lei vechi. La care se adaugă mai multe impozite, care ar duce suma brută undeva la peste 350 de milioane în lei vechi.


http://www.brasovultau.ro/Fratia-Gabori ... 44933.html


Attachments:
gabor.jpg
gabor.jpg [ 47.99 KiB | Viewed 5817 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 May 2011 20:51 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Primarul Sibiului ne spune sa nu parcam, ca sa nu ocupam "banda pt. parcare". Dar pe str. Rahovei, pe portiunea din poza, e sens unic si oprirea interzisa. Mai treci pe acolo, maistre.

http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/r ... 65439.html

Quote:
Au început lucrări ample de refacere a carosabilului pe fostul traseu al traficului greu, deja s-a finaliazat tronsonul Dima, se lucrează şi este aproape de finalizare tronsonul Rahovei şi urmează, în ordine, celelalte tronsoane", a anunţat ieri, în conferinţa de presă, primarul Sibiului, Klaus Iohannis.
Lucrările de refacere a asfaltului de pe străzile care au alcătuit traseul traficului greu continuă cu strada Rahovei şi sensul giratoriu de la intersecţia Semaforului, Ştefan cel Mare, Vasile Aaron. Pe strada Semaforului vor fi ridicate la cotă căminele de vizitare, înainte de refacerea asfaltului pe benzile de lângă ax.
Lucrările se vor face sub trafic, iar parcarea va fi interzisă pe perioada lucrărilor pentru ca maşinile să poată circula pe banda de parcare.


Attachments:
2011_05_19_0_1_reparatii-pe-fostul-traseu-de-trafic-greu_50638.jpg
2011_05_19_0_1_reparatii-pe-fostul-traseu-de-trafic-greu_50638.jpg [ 186.11 KiB | Viewed 5707 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 May 2011 21:32 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Primarul, comentator politic. Ce bine ca exista el, dl. Iohannis, care se pricepe la toate. Eu zic sa fie precum ciorapii la oferta, 3 in 1, ca facem economie: primar, premier, presedinte (sa se numeasca primedinte ca-i place cu "prim").

Quote:
Klaus Iohannis: "Filiala judeţeană a PD–L – retrogradată puternic"

Primarul Sibiului, Klaus Iohannis a spus, ieri, în conferinÅ£a de presă, că filiala judeÅ£eană a PD-L nu a prins nicio funcÅ£ie importantă în urma ConvenÅ£iei NaÅ£ionale ÅŸi a fost retrogradată puternic, faÅ£ă de ceea ce a avut înainte.
"Eu dacă aÅŸ fi în acel partid, în filiala judeÅ£eană Sibiu, aÅŸ avea o problemă. La con­gres, practic, nu au prins nicio funcÅ£ie centrală, secretarul executiv care plimbă hârtiile este consolare pentru per­danÅ£i. Nu au nicio funcÅ£ie impor­tantă; faÅ£ă de ceea ce a avut înainte, filiala judeÅ£eană Sibiu a fost retrogradată puternic. (...) ÃŽn mod cu totul interesant, este o notă proas­tă ÅŸi pentru Sibiu ÅŸi pentru judeÅ£ul Sibiu, care a votat, din motive de electori ÅŸtiute, pentru PD-L, în număr mare, care a ajuns partid de guver­nământ ÅŸi filiala judeÅ£ului nu a reuÅŸit să facă mare brânză acolo", a fost răspunsul lui Klaus Iohannis.
ÃŽntrebat ce părere are despre candidaÅ£ii care se anunÅ£ă la Primăria Sibiu, primarul a spus că mo­mentan nu este interesat. "Mă interesează în măsura în care avem un candidat oficial, o să văd despre ce este vorba. Momentan avem o inflaÅ£ie de candidaÅ£i".
Iohannis spune că trebuie să existe contracandidaţi şi cu cât sunt mai buni, cu atât mai interesantă devine com­petiţia, iar actualul viceprimar, liberalul Virgil Popa, ar fi un contracandidat bun.
Întrebat ce părere are despre propunerea candi­datului PSD la Primăria Sibiu, Bogdan Trif, de a face o telegondolă între Păltiniş şi Răşinari, Iohannis a răspuns că este "o prostie".


http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/k ... 65430.html


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 28 May 2011 18:44 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Nu numai Mazare si Nicusor Constantinescu sunt cocalarii de Constanta. Nici prefectul nu-i mai breaz.

http://www.adevarul.ro/locale/constanta ... 51376.html


Attachments:
Palaz.jpg
Palaz.jpg [ 14.54 KiB | Viewed 5650 times ]
Palaz1.jpg
Palaz1.jpg [ 43.77 KiB | Viewed 5648 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 17 Jun 2011 19:29 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Cand ai cap intre picioare, iti bagi picioarele cu cap.

http://www.adevarul.ro/locale/piatra_ne ... 50294.html


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 27.29 KiB | Viewed 5534 times ]
2.jpg
2.jpg [ 25.57 KiB | Viewed 5533 times ]
3.jpg
3.jpg [ 20.08 KiB | Viewed 5533 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 17 Jun 2011 22:34 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Ssst! Vorbeste cretinul national, Snoop GRoggy DRog.

http://www.adevarul.ro/locale/constanta ... 50392.html


Attachments:
mazare.jpg
mazare.jpg [ 18 KiB | Viewed 5522 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 28 Jun 2011 16:58 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Na, ca l-a ejaculat!

Vanghelie: "Dacă nu eşti bun, PSD te ejaculează"

Primarul sectorului 5 din Capitală, Marian Vanghelie, a declarat luni seară, la B1 TV, că dacă eşti pămpălău, filiala PSD Bucureşti "te ejaculează"

Vanghelie nu mai conduce, de luni, organizaţia PSD Bucureşti şi a spus că disputele din acestă filială "nu sunt de azi, de ieri". "Eu sunt de 17 ani în partid şi îmi aduc aminte că şi atunci era o problemă. Organizaţia de Bucureşti nu ai cum s-o modifici, nu ai ce să-i faci. Nu merge la organizaţia de Bucureşti să fie un pămpălău. Organizaţia de Bucureşti ori are un lider, ori îl exclude", a spus fostul lider PSD Bucureşti.

"Nu poţi să conduci organizaţia de Bucureşti decât dacă poţi şi dacă eşti bun, că altfel te ejaculează. Te ejaculează... ăă, lăsaţi-mă că... te ejectează", a zis Vanghelie.

Alte perle ale lui Marian Vanghelie:

"Nu există fiinÅ£ă umană, fie că locuieÅŸte în Africa, în Asia sau în Rahova, care să nu fi văzut un film, să nu fi rupt o floare, o fată sau un băiat, după cazul care este fiecare".

"Acel tânăr care s-a transformat în 300 este vorba de unul singur".

"Vocea mea se va face auzită oriunde. Şi pe sub apă".

"Gigi Becali este un om uman."

"Şi-ntr-un pom dacă mă puneţi, eu am puncte de vedere".

"În ultimii cinci ani este anormal să mergem cu maşinile şi cu transportul în comun care mergem".

"Cine nu are loc de mine... nu mă interesează... să se înghesuieşte".

"Avem nevoie de lideri adevăraţi, nu de maimuţoi implementaţi".

"De când mă ştiu eu copil, mă urcam în pom şi mâncam corcoduşi".

"Deci prezenţa mea e datorită stării Bucureştiului în care ne aflăm".

"Pe mine mă recomandă foarte multe calităţi".

"Tre să vedem cum putem să rezolvăm o parte din problemele românilor şi nu cu asemenea formule de a spune ce tre să înveţe românii şi unde găsesc pe goagal, gagal...cum, gugal gagal gulgal, aşa. Unde găsim păpădia, unde găsim nu-ştiu-ce şi unde ne interesăm de Herodot".


http://www.adevarul.ro/actualitate/even ... 49299.html


Attachments:
Vanghelie.jpg
Vanghelie.jpg [ 19.63 KiB | Viewed 5451 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 02 Aug 2011 07:57 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Dumitru Oprea a fost candidatul PDL la functia de primar al municipiului Iasi, la alegerile din anul 2008. A ajuns in turul II, probabil pt. ca Gheorghe Nichita (fostul si actualul primar PSD) era prea slab.

Dl. Oprea avea "proiecte" aiuristice: desfiintarea tramvaielor si inlocuirea lor cu autobuze cu hidrogen/hibrid. Da, politicienii de mucava din Tziganistan flutura astfel de enunturi, "autobuze ecologice cu hidrogen", fara a sti cum functioneaza acestea si daca se folosesc in transportul public (unde?).

Dumitru Oprea lasa PD-L fara candidat la primarie

Senatorul Dumitru Oprea a hotarat sa renunte la orice functie politica detinuta in partid, implicit la cea de candidat pentru Primaria municipiului Iasi • "Pe fondul starii actuale din PD-L Iasi, precum si din cauza lipsei de actiune din partea conducerii centrale, am decis sa ma retrag din functiile politice ale organizatiei. Totodata, am decis sa ma recuz si de pe orice lista a candidatilor PD-L la viitoarele alegeri", si-a motivat Dumitru Oprea gestul de a renunta la candidatura

PD-L Iasi si-a pierdut candidatul pentru primaria municipiului. Senatorul Dumitru Oprea, desemnat recent candidatul organizatiei la functia de primar al Iasului, a decis sa se retraga din toate functiile politice pe care le detine in filiala si sa ramana simplu membru de partid. El si-a motivat gestul prin lipsa de colaborare la varful filialei conduse de senatorul Mihaela Popa, dar si prin proasta gestionare a situatiei de la Iasi din partea conducerii centrale a partidului. "Din respect pentru electoratul meu din ultimii zece ani, dar si pe fondul starii actuale din PD-L Iasi, precum si din cauza lipsei de actiune din partea conducerii centrale, am decis sa ma retrag din functiile politice ale organizatiei. Totodata, am decis sa ma recuz si de pe orice lista a candidatilor PD-L la viitoarele alegeri. La inceputul sesiunii parlamentare de toamna voi prezenta colegilor parlamentari pozitia mea", a spus senatorul Dumitru Oprea.
Democrat-liberalul a sustinut si ca Mihaela Popa, liderul filialei iesene, va putea gasi un alt candidat pentru functia de primar al municipiului. Totusi, el a lasat sa se inteleaga faptul ca ar putea candida ca independent la primarie. "Am luat o decizie inteleapta dintr-o suprasaturatie produsa la varful PD-L Iasi. Doamna Popa le stie pe toate, are de partea ei sondaje, sunt multi care asteapta sa candideze", a adaugat actualul senator PD-L.
In schimb, liderul PD-L Iasi nu a dorit sa comenteze decizia lui Oprea, motivand ca este in vacanta. "Nu stiu ce s-a intamplat in urma mea. Eu sunt plecata in concediu si, cand ma intorc, voi analiza problema. Nu ma pot pronunta intre timp", a spus senatorul Mihaela Popa.

Ceilalti parlamentari ai filialei au sustinut ca hotararea senatorului Oprea de a renunta la candidatura pentru primarie poate afecta sansele partidului la alegerile de anul viitor. "Este o decizie care nu poate sa consolideze PD-L la Iasi, in conditiile in care eu cred ca domnul senator Oprea este un candidat cu sanse reale pentru Primaria municipiului Iasi. Nu am avut nici o discutie cu dumnealui pe aceasta tema, dar sunt convins ca locul domniei sale este intr-o echipa care poate castiga primaria", a precizat deputatul Petru Movila.

Bucurie in USL

Intentia senatorului Dumitru Oprea de a renunta la candidatura din partea PD-L pentru un mandat la primarie a adus pareri impartite printre liderii USL din Iasi. Liderii filialei iesene a Partidului Conservator au sustinut ca, in acest fel, edilul-sef Gheorghe Nichita are mana libera sa candideze din partea actualei coalitii de guvernamant. Declaratiile au venit dupa ce batalia in USL pentru candidatura la primarie se va da intre Nichita si deputatul conservator Tudor Ciuhodaru. Acesta se afla cu un pas in fata lui Nichita in sondajele USL, iar in mediile politice circula informatia potrivit careia edilul a luat in calcul si varianta UNPR pentru a nu pierde candidatura in fata demnitarului. "Avand in vedere ca Tudor Ciuhodaru este pe primul loc in sondajele USL, atunci domnul Nichita poate sa-si vada visul cu ochii, acela de a candida la Primaria Iasi sprijinit de PD-L si UNPR", a precizat Gabriela Boca, presedintele organizatiei municipale a PC Iasi.

Liderii PNL Iasi sustin, insa, ca Dumitru Oprea a renuntat pentru ca nu mai avea nici o sansa la primarie. "Sper ca gestul dumnealui sa nu aiba legatura cu realitatea din sondaje, ci sa fie legat de scandalul din partidul din care face parte", a spus Mugur Cozmanciuc, vicepresedintele PNL Iasi.


http://www.bzi.ro/dumitru-oprea-lasa-pd ... rie-231916


Attachments:
Dumitru_Oprea.jpg
Dumitru_Oprea.jpg [ 36.44 KiB | Viewed 4681 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 13 Aug 2011 23:04 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Elena Udrea l-a pus la punct, elegant, dur, pe saltimbancul de la malul Marii.

Cazinoul din Constanţa va fi renovat, fie că vrea sau nu primarul Mazăre. Lui îi rămâne să se ocupe de vraja mării

Cazinoul din Constanţa este o pată veche pe obrazul administraţiei locale de acolo. Încă dinainte de a prelua eu funcţia de ministru al Turismul, señor Mazăre ţipă că autorităţile statului nu-l ajută în problema Cazinoului. Când l-am auzit în urmă cu două săptămâni vorbind despre faptul că ministerul Culturii sau MDRT ar trebui să preia Cazinoul, am luat în calcul că primarul Constanţei ar putea fi chiar serios şi se adresează instituţiilor statului pentru ajutor. Eu am spus în repetate rânduri: nu mă interesează culoarea politică a administraţiei locale care cere ajutor, ci proiectul cu care vine. Care este obiectivul, care este finalitatea.

Fiind vorba de una dintre clădirile monument-istoric ale Constanţei, chiar de un simbol important al litoralului românesc, am decis ca MDRT să se ocupe de renovarea Cazinoului. Mai mult, pentru că scopul ministerului este de a încuraja turismul, am stabilit ca această clădire să rămână în sarcina administraţiei locale. Noi o reparăm şi ea rămâne constănţenilor, turiştilor, dar şi în gestionarea Primăriei Constanţa. Singura condiţie pe care noi am pus-o a fost aceea de a se păstra destinaţia Cazinoului ca obiectiv turistic, să nu poată fi înstrăinat cum vrea señorul, cui vrea señorul, unei firme prietene, asa cum ne-a obișnuit. Nu văd de ce ar refuza oferta ministerului.

Aud însă că acum marele surfist cheguevarist (cum vine asta, numai el poate să ne explice) al României este nemulţumit. Două sunt motivaţiile principale ale furiei primarului Constanţei. Pe de o parte, că, în condiţiile date, nu mai poate el face ce vrea cu Cazinoul, nu mai dă Cazinoul băieţilor lui din imobiliare. Pe de altă parte, pentru că aşa demonstrăm ca administraţia centrală, ministerul ăsta de care tot se chinuie el să facă mişto face mai multe lucruri pentru Constanţa decât „brazilianul”.

Când Radu Mazăre a cerut ca ministerul Culturii sau ministerul Turismului să preia Cazinoul, a făcut-o pentru că el îşi imagina că sunt pesediştii lui la guvernare, care niciodată nu fac nimic. Credea, probabil, că noi nu o să mişcăm niciun deget, putea apoi să se victimizeze şi eventual să plaseze Cazinoul unui apropiat care să facă orice vrea cu el. Iată că planul îi este dejucat şi de aici nemulţumirea dansatorului de samba.

Dacă primarul Constanţei ar fi vrut cu adevărat să renoveze Cazinoul, ar fi putut-o face lejer. Totuşi, administrează unul dintre cele mai mari oraşe din România, unde se află şi un port, iar bugetul este cât se poate de consistent. Nu vorbim aici de o investiţie care să ia 70% din bugetul municipalităţii.

Mai mult, ar fi putut apela la fonduri europene. În Bucureşti, sunt clădiri care sunt reabilitate prin fonduri europene. Chiar Arcul de Triumf va trece printr-un asemenea proces care nu costă aproape nimic municipalitatea. Dar lui Mazăre nu-i place cu fonduri europene – acolo e cu control, cu verificări, nu prea merge cu şmecheriile cu care s-a obişnuit. De altfel, extrem de priceputul primar nu a fost în stare să atragă fonduri europene decât pentru o parcare în valoare de aproximativ 3 milioane de euro. În condițiile în care are la dispoziție 91 de milioane de euro doar pentru Constanţa, prin Axa 1 a POR, dedicată dezvoltării orașelor. Dacă era interesat de reabilitarea Cazinoului, putea să facă un proiect pe fonduri europene, fie pe Axa1, fie pe programul de reabilitare de clădiri monumente istorice, de pe Axa 5.1 a POR. Nu a fost în stare să folosească bani europeni, nici bani din buget pentru Cazino nu a vrut să dea, a vrut să îl „aranjeze” cu gaşca din jurul lui cu care controlează mai toate afacerile importante din Constanta.

În primăvară, când i-am atras atenţia asupra faptului că nu a accesat fonduri europene, a spus că nu primeşte el lecţii de la mine. Dar de atunci şi până acum nu a mişcat un deget în acest sens. Semn că singurele legături ale lui Mazăre cu turismul sunt viaţa de noapte, cu mirajele ei, construcţiile ridicate pe plaja din Mamaia, adică „vraja mării” pe care o tot practică de când a devenit primar.

Cred că señor Mazăre trebuie să le spună constănţenilor că oraşul lor riscă să piardă într-o lună banii europeni dacă nu vine cu proiecte. Pentru că banii îi vor fi luaţi şi daţi celor care demonstrează responsabilitate şi reuşesc să atragă fonduri europene. Este timpul să lase puţin Brazilia şi să se ocupe de oraș.

La sfârÅŸit, garantez încă o dată că ministerul se va implica în renovarea Cazinoului, fie că-i place, fie că nu-i place primarului de acolo. Clădirea are o prea mare importanÅ£ă pentru a putea fi lăsată în continuare în paragină. Anul trecut a împlinit 100 de ani existenÅ£ă în forma actuală, după ce înainte mai existase o clădire de lemn pe acelaÅŸi amplasament ÅŸi cam cu aceeaÅŸi destinaÅ£ie. E una dintre puÅ£inele astfel de clădiri Art Nouveau care se mai păstrează în România ÅŸi tocmai de aici importanÅ£a. A mai trecut prin două procese de renovare – unul în 1937 ÅŸi 1986. Iar MDRT îşi propune să facă ceea ce nu s-a mai făcut după ’89.

De altfel, la nivel naţional, avem o campanie extrem de importantă de reabilitarea a clădirilor monument istoric cu fonduri europene sau prin bugetul ministerului. În Bucureşti, am început cu Casa Cesianu, cunoscută şi drept Casino Victoria, şi Muzeul de Artă Populară „Dr. Nicolae Minovici”. Urmează Arcul de Triumf, dar şi alte proiecte, în Capitală fiind nu mai puţin de 2627 de clădiri care au nevoie de restaurare.


http://www.elenaudrea.ro/cazinoul-din-c ... marii.html


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 09 Sep 2011 21:20 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Desi pare greu de crezut, tarlaua din imagine este catalogata drept strada! In Medias.

N-avem parcuri, n-avem trotuare, ne plimbam printre excavatoare...


Attachments:
P1250709.jpg
P1250709.jpg [ 96.03 KiB | Viewed 4600 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 16 Sep 2011 10:03 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
OF-UL IESEANULUI

Despre liniile de tramvai, semafoare si aeroport

Prin intermediul acestui ziar, noi, iesenii, mai putem da sugestii sau ne putem arata nemultumirile fata de anumite probleme.

Citeam intr-un numar trecut al "Ziarului de Iasi" ca domnul Oajdea e nemultumit de investitia facuta de Primarie in reabilitarea liniilor de tramvai. E foarte adevarat. Cind a fost lansata ideea, ziarul dumneavoastra a publicat parerea mea: ca aceasta investitie, daca se face, sa se modifice ecartamentul, pentru ca in acest fel vom putea avea tramvaie moderne, de mai mare viteza. Nu s-a facut. Am mai scris ca trebuia sa investim in troleibuze, unde avem liniile impartite in tot orasul. Nu s-a facut. Domnul Nichita are idei greu de clintit.

S-a trezit acum un deputat ca era bine sa cumparam troleibuze. Bravo lui! Dar unde a fost pina acum? Domnul Buraga e si el un om umblat, stie ca in lume nu se scot liniile de tramvai. Bravo si lui!

Dar unde sint consilierii, specialistii care ar trebui sa vina cu idei noi, sa participe activ la luarea unor asemenea masuri? Se mai revolta cite unul si atit.

L-as invita pe domnul primar sa circule prin intersectia Cotnari dimineata si la terminarea programului. De doi ani insist sa se monteze acolo un semafor pentru virajul la stinga sau sa se construiasca un sens giratoriu.

Ma surprinde lipsa de initiativa a celor din Comisia de circulatie. Oare ei nu vad ce se intimpla acolo?

Pa Bulevardul Independentei si nu numai au fost montate (domnul Chirica a declarat ca s-au platit si instruit oameni care sa le regleze) camere ce au rolul de a modifica timpii semafoarelor in functie de trafic. II invit pe domnul primar sa porneasca de la semaforul de la Bucegi cind e verde si sa vada cite alte semafoare pe rosu prinde pina la Piata Eminescu (mergind cu 50-60 km/h). Sa mearga de cite ori vrea dumnealui si sa vada daca se modifica ceva. De ce-am mai dat bani pe aceste camere?

La final, il "felicit" pe domnul Simirad pentru singura problema pe care si-a propus s-o rezolve la inceput de mandat: aeroportul din Iasi. Si pe care a rezolvat-o dupa cum stim cu totii.

Cit teren drept, numai bun de aeroport avem intre Iasi si Podu Iloaie, o constructie din metal si sticla, ieftina, usor de realizat si o pista noua era tot ce ne trebuia noua, iesenilor.

Cu stima, Ioan COZMA, Iasi


http://www.ziaruldeiasi.ro/pulsul-orasu ... ort~ni7mol


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 06 Nov 2011 16:00 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Au si matzele dreptul la mieunat. Insa sa nu zgarie usa mea! Zat!


Attachments:
tom_213.jpg
tom_213.jpg [ 125.45 KiB | Viewed 4484 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 10 Nov 2011 20:16 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Scripcarul Clujului, dat la caini din ratiuni populiste, dupa ce Sistemul si-a facut treaba cu el. Omul n-a distrus troleibuzele, lucru care se pare ca poarta ghinion primarilor in general (vezi Timisoara, Baia Mare). Daca ar fi ciordit mai eficient, acum n-avea probleme.


Attachments:
Ap(r)ostu.jpg
Ap(r)ostu.jpg [ 41.49 KiB | Viewed 4442 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 15 Nov 2011 11:25 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Brassovia wrote:
Scripcarul Clujului, dat la caini din ratiuni populiste, dupa ce Sistemul si-a facut treaba cu el. Omul n-a distrus troleibuzele, lucru care se pare ca poarta ghinion primarilor in general (vezi Timisoara, Baia Mare). Daca ar fi ciordit mai eficient, acum n-avea probleme.


Băsescu: Boc ştia de corupţia de la Cluj

Preşedintele Traian Băsescu a declarat luni seară la postul public de televiziune că şi el, şi premierul Emil Boc aveau informaţii legate de corupţia de la Cluj.

„Informaţii că ar fi ceva în neregulă acolo sunt de vreo 6 luni. În mod categoric ştia şi premierul Boc. Nu numai legat legat de Cluj, sunt informaţii şi despre alte judeţe”, a declarat Traian Băsescu, răspunzând întrebărilor legate de arestarea primarului Sorin Apostu şi a vicepreşedintelui Consiliului Judeţean Cluj, Radu Bica.


http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-2 ... uj-207795/


Attachments:
Basescu.jpg
Basescu.jpg [ 15.67 KiB | Viewed 4409 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 15 Nov 2011 20:43 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Ganditorul de la Murfatlar wrote:
sunt informaţii şi despre alte judeţe

Doamne-ajuta, poate scapam si noi de Spagaru. Pe langa varianta sa palida de Kolozsvar, al nostru face milioane pe an, nu o suta de mii in trei ani. Deocamdata i-au trimis doar "avertisment", punandu-l la racoare pe unul dintre locotenentii sai. Cainii au ajuns sa se manance intre ei. Inseamna ca e mare morcovul.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 18 Nov 2011 15:36 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Quod erat demonstrandum.

http://www.antena3.ro/romania/primarul- ... 44438.html

Primarul Braşovului, George Scripcaru, este cercetat de DNA în legătură cu dosarul şefului OPC Braşov.

ÃŽn acelaÅŸi dosar este cercetat ÅŸi ÅŸeful DSV BraÅŸov, Dorin Enache.

Şeful OPC Braşov, Ionel Spătaru, a fost arestat luna trecută pentru luare de mită.
Scripcaru a mai fost audiat de procurorii DNA, ca şi martor, în acelaşi dosar.

Fostul şef al Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Braşov, Ionel Spãtaru, este în arest preventiv pentru mită, din 13 septembrie.

Spătaru a cerut în perioada iulie-octombrie a acestui an, suma de 300.000 de lei de la administratorul unei societăţi comerciale, pentru a emite o autorizaţie de funcţionare.

Şeful CJPC Braşov a primit 60.000 de euro din aceşti bani, în două tranşe.

Imediat după arest, Ionel Spãtaru a fost înlocuit în funcţie de Dorin Iob, juristul instituţiei, care va asigura interimatul pânã la organizarea unui concurs pentru ocuparea postului de comisar-şef.



http://www.realitatea.net/primarul-bras ... 87931.html

George Scripcaru, primarul Braşovului, şi prefectul Ion Gonţea sunt cercetaţi de DNA pentru complicitate la luare de mită şi abuz în serviciu. Informaţia apare în dosarul fostului şef al OPC Braşov. Procurorii DNA au disjuns cauza.
Primarul municipiului Braşov, George Scripcaru, a intrat în vizorul DNA. Scripcaru este acuzat de complicitate la luare de mită şi abuz în serviciu.
În acelaşi dosar mai sunt cercetaţi şi directorul de la Directia Sanitar-Veterinară şi prefectul de Braşov.
Informaţia apare în dosarul în care fostul director OPC Ionel Spătaru a fost arestat pentru luare de mită.
Potrivit NewsIn, în rechizitoriul prin care a fost trimis în judecată, pe 4 noiembrie, fostul ÅŸef al OPC BraÅŸov Ionel Spătaru se arată că procurorii DNA au disjuns cauza ÅŸi urmează să desfăşoare cercetări faÅ£ă de primarul BraÅŸovului, Gheorghe Scripcaru, ÅŸi faÅ£ă de prefectul BraÅŸovului, Ion GonÅ£ea, pentru complicitate la luare de mită ÅŸi abuz în serviciu.

De altfel, cei doi au fost audiaţi la sediul DNA din Capitală, pe data de 26 octombrie, în calitate de martori în dosarul fostului şef al OPC Braşov.

Procurorii DNA l-au trimis în judecată, pe 4 noiembrie, pe fostul comisar-şef al Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Braşov Ionel Spătaru, sub acuzaţia de luare de mită, după ce ar fi cerut 300.000 de lei pentru a revoca decizia de închidere a unei firme pentru cinci luni.

În acelaşi dosar va fi judecat şi Alexandru Muşat, pentru complicitate la luare de mită.

În rechizitoriul întocmit, procurorii susţin că, în perioada iulie – octombrie 2011, în calitate de şef al Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Braşov, Ionel Spătaru a pretins de la administratorul unei societăţi comerciale 300.000 de lei, din care a primit, prin intermediul altor persoane, în mai multe tranşe, suma totală de 70.000 de euro.

Banii au fost ceruţi pentru ca, în exercitarea atribuţiilor sale de serviciu, Spătaru să revoce o decizie prin care a fost închisă activitatea unui agent economic pe o perioadă de cinci luni. La rîndul său, Alexandru Muşat este acuzat că l-ar fi ajutat pe Spătaru să primească 60.000 de euro.

Pe data de 12 octombrie 2011, Spătaru a primit de la denunţător suma totală de 60.000 de euro, în două tranşe, fiind prins în flagrant de procurori. Fostul şef al OPC Braşov a fost arestat preventiv, prin decizia Tribunalului Bucureşti.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 19 Nov 2011 11:16 
Offline

Joined: Thu 16 Jul 2009 10:29
Posts: 53
Ar fi bine sa ajunga sa raspunda, primaria de aici nu-i feuda lui, si la modul cum vorbeste prin primarie...."primaria mea"....."te dau afara din oras"...etc...etc.....este mai mult decit caracterizant pentru el. Este adevarat ca s-au facut multe in oras (nu contest ceea ce s-a facut), dar,DAR, cu ce costuri...care sint suportate de cetatenii urbei prin taxele si impozitele cele mai mari din tara...si lumea se mira ca "iar s-au marit impozitele"...iar s-a marit nu-stiu-ce-taxa" si alte "delicii" ale vietii de zi cu zi !
Mai este un lucru, nu lipsit de importanta, in viitorul nu prea indelungat......Am vazut in anii trecuti, reparatia capitala la intrarea in Oradea, dinspre Cluj....la semaforul de la "Metro"si in continuarea strazii.....s-a sapat sub nivelul strazii, s-a refacut fundatia (cu schimbarea retelelor) si cind s-a turnat asfaltul, nivelul strazii era ca cel dinainte, nu suprainaltat, incit intrarile in curti/case/alei sa aiba panta spre ele si astfel toata apa din ploile "deluviene" din ultmul timp si ce vor urma, sa curga catre imobile si curti........EXACT acest lucru nu s-a facut in feuda lui "Scripcaru"....totul s-a facut prin suprainaltare....strazi...trotuare...alei....cind plua torential, se creaza balti, iar apa se scurge din drum catre cladiri......deja unii au sesizat probleme de infiltratii la fundatii.... , dar cine-i baga in seama ??? N-au decit sa se descurce...... Cu reparatul strazilor s-au turnat sute de tone de asfalt, strat peste strat....de exemplu, la primul "giratoriu" facut in oras, in fata garii, de la nivelul vechi al intersectiei, pina la actualul nivel al giratoriului, pe semsul de iesire din fata garii catre "Hidromecanica/centru sint 54 cm de asfalt turnati (am masurat eu acest lucru in timpul lucrarilor)........La giratoriul de la "Spitalul Judetean", numai mutatul stilpilor de la RAT (cu refolosirea stilpilor) a costat 40.000 euro........ La scoaterea tramvaiului din oras, pe tronsoanele drepte sinele erau pozate in placi de beton lungi de 7-8 m, de unde sina a fost scoasa, dar placile au rams pe loc si s-au asternut pina la 30-35 cm de asfalt peste....Oare placile trebuiau scoase ? Sau raminind acolo, banii aferenti manoperei scoaterii placilor si umplerii drumului pina la nivelul de asfaltare, au luat drumul altor "interese"?????
La inceput, cind s-a refacut strada Toamnei, s-au folosit fonduri "Phare", daca sint corect......si cind s-a facut receptia si decontarea, au venit baietii si au luat probe din drum......surpriza......s-a constatat ca "localii" au umblat cu "ocaua mica" si-a iesit un mare scandal (nu cunosc cum s-a facut decontarea)....dupa care "alesul" s-a razbunat si-a facut totul cu bani numai de el stiuti, dar pe care brasovenii ii vor plati muuult de acum incolo.......si viata nu este ieftina deloc in Brasov.......


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 02 Dec 2011 17:09 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Martor în cazul mitei de la OPJ Braşov: Banii ajungeau la primarul George Scripcaru

Un martor în cazul mitei de la OPJ Braşov susţine că mita ajunge la primarul George Scripcaru. Este vorba de declaraţia celui care intermedia mita. Bărbatul susţine că o parte din spagă ajungea şi la prefectul Ion Gonţea

Ofiţerul SRI Alexandru Musat, cercetat in dosar pentru intermedierea mitei, a declarat la termenul din instanta de azi că mita ajungea la primarul şi prefectul Brasovului.

Şeful OPC Braşov, Ionel Spătaru, a fost arestat în septembrie pentru luare de mită. Spătaru a cerut în perioada iulie-octombrie a acestui an, suma de 300.000 de lei de la administratorul unei societăţi comerciale, pentru a emite o autorizaţie de funcţionare.

Imediat după arest, Ionel Spãtaru a fost înlocuit în funcţie de Dorin Iob, juristul instituţiei, care va asigura interimatul pânã la organizarea unui concurs pentru ocuparea postului de comisar-şef.


http://www.antena3.ro/romania/martor-in ... 46226.html

http://www.adevarul.ro/locale/brasov/Pr ... 39989.html


Attachments:
Scriptroleu'.jpg
Scriptroleu'.jpg [ 60.13 KiB | Viewed 4243 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 25 Jan 2012 17:42 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Culmea breaking news-ului. Stai in masina si te filmezi inghetat, injurand!

Captura: Revista Kamikaze.


Attachments:
Realitatea TV.jpg
Realitatea TV.jpg [ 96.75 KiB | Viewed 4123 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 15 Feb 2012 19:32 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Se scrie "clujeni", cu minuscula, domn' profesor universitar!

Mesajul de adio transmis de Apostu clujenilor

Pe lângă demisia depusă astăzi de primarul suspendat Sorin Apostu, acesta a trimis la Primărie și o scrisoare de adio adresată clujenilor

"Mă despart de dumneavoastră cu inima împăcată că am făcut tot ce am putut pentru a moderniza capitala Transilvaniei, pentru a face din Cluj-Napoca un exemplu de dezvoltare economică şi administrativă. Alături de dumneavoastră am construit imaginea unui oraş modern pe care întreaga Românie îl priveşte cu admiraţie. Regret enorm că nu am putut duce la bun sfârşit tot ceea ce mi-am propus, dar plec din funcţia de primar cu speranţa că veţi rămâne uniţi în jurul ideii de Cluj European şi cu convingerea că traseul ascendent al acestui minunat oraş nu mai poate fi oprit. Cariera mea politică şi administrativă se încheie astăzi. Voi aştepta ca justiţia să-şi urmeze cursul şi să îmi pot dovedi nevinovăţia. Doresc să mulţumesc colegilor din primărie şi tuturor cu care am lucrat întotdeauana cu gândul la binele şi dezvoltarea Clujului. Voi rămâne mereu cu Clujul în suflet şi cu clujenii în inimă", a scris fostul primar al Clujului.


http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-2 ... or-217123/


Attachments:
scrisoare Apostu.pdf [217.02 KiB]
Downloaded 142 times
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 27 Apr 2012 13:44 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
De necrezut ce a ajuns sa scrie/citeze "Buna Ziua Brasov".

80% pentru prietena primarului, 20% pentru ÅŸantaj

Cu monopolul panotajului stradal dat pe mâna cui trebuie, lucrurile devin simple pentru primarul George Scripcaru: ce nu vrea el, nu aflaÅ£i. Ce a rămas concurenÅ£ă liberă, se ameninÅ£ă cu demolarea ÅŸi „probleme cu autorizaÅ£ia de la Primărie”. Ultimul exemplu: „buldozerele” trimise ieri la singurul panou rămas liber pentru PP-DD BraÅŸov.

„În Braşov afacerile bănoase cu statul şi puterea politică se află pe mâna unei singure persoane: Cristina Iuliana Antonie, prietena apropiată a primarului George Scripcaru.

Ambiţiile acestei doamne, fostă ziaristă la o publicaţie locală, se manifestă atât în plan politic, cât şi al afacerilor. Dacă în plan politic puterea Cristinei Antonie este recunoscută deocamdată doar de membrii PDL Braşov, ea fiind cea care face şi desface de la liste de candidaţi până la planificarea apariţiilor în presă ale pedeliştilor, în domeniul business-ului prietena primarului derulează la vedere, fireşte cu ajutorul lui Scripcaru, activităţi comerciale de milioane de euro”, scrie cotidianul.ro.

Potrivit sursei citate, Cristina Antonie şi Liviu Dumitru Deaconu, un alt apropiat al primarului, sunt asociaţi şi administratori la patru societăţi comerciale care desfăşoară afaceri în domeniul publicităţii, prin intermediul Primăriei Braşov. Contractele sunt încheiate fie direct cu Primăria Braşov, în urma unor licitaţii formale, fie în sistem suveică, prin intermediul altor societăţi comerciale apropiate PDL, unde cei doi interpuşi ai primarului Scripcaru nu apar în acţionariat sau în conducere în mod direct.

Prin cele patru firme pe care le gestionează, Cristina Antonie şi Liviu Dumitru Deaconu deţin practic monopolul afişajelor şi panotajelor stradale din Braşov (în proporţie de peste 80%). Astfel, în campaniile electorale, în Braşov sunt promovaţi numai candidaţii PDL, opozanţilor rămânându-le mai puţin de 20% din panourile stradale din Braşov. Pentru a dezvolta afaceri în domeniul publicităţii stradale, societăţile de profil trebuie să primească acordul Primăriei Braşov, care după ce organizează licitaţii încheie contractele. Ei bine, pe domeniul lui Scripcaru nimeni nu a mai reanalizat aceste contracte de ani buni!

Iată cum funcţionează în mod concret această maşinărie de bani inventată de Scripcaru

Societăţile comerciale care se ocupă de publicitatea stradală plătesc chirie Primăriei Braşov. Sumele sunt derizorii însă. Vorbim despre 24-60 de lei pe metru pătrat, în funcţie de zonă. Printr-un calcul simplu, pentru un panou publicitar de exemplu, Primăria încasează chirie aproximativ 400 euro pe lună. Numai că suma încasată de firma care închiriază spaţiul publicitar către terţi - aici vorbim de firmele controlate de cei doi interpuşi ai lui George Scripcaru - este de trei ori mai mare! Adică peste 1.100 euro lunar pentru un singur panou. Astfel, câştigul rezultat este imens! Al firmelor deţinute de Cristina Antonie şi Liviu Deaconu, şi nicidecum al bugetului local, mai scrie publicaţia citată.

Primăria Braşov a adus la bugetul local, în 2008, de exemplu, din chiriile pentru spaţiile publicitare din oraş, aproape opt miliarde de lei vechi. Însă revoltător este că din aceeaşi afacere o singură firmă, adică City AD SRL, a avut profit net de peste zece de miliarde de lei vechi, în 2008.

Cu 2 angajaţi, cifre de afaceri „nesimţite”, vorba lui Băsescu

Apropo de firmele celor doi prieteni apropiaţi ai primarului Scripcaru, trebuie remarcat faptul că, în ciuda profiturilor fabuloase obţinute de SC City AD SRL Braşov, SC Free Media SRL Braşov, SC Fort Ande SRL Braşov şi de firma de sondare a opiniei publice Centrul SIS SRL Braşov SRL, aceste societăţi comerciale figurează în acte ca având doar câte doi angajaţi! Numai firma City AD a înregistrat nişte cifre de afaceri „nesimţite”, dacă este să îl cităm pe întâiul marinar al ţării, de 2,836 milioane de lei în 2008, 2,146 milioane de lei în 2009, şi de 2,228 milioane de lei în 2010. Sunt date din bilanţul companiei care pot fi consultate de oricine pe site-ul Ministerului de Finanţe.

Între timp, însă, toate firmele, în afară de City AD, au fost înghiţite de nişte companii off-shore, ascunse prin căsuţele poştale din Cipru. Cu toate acestea nimeni nu poate şterge numele Cristinei Antonie de pe site-ul Poştei Române, unde a fost membră a Consiliului de Administraţie. Ca un făcut, declaraţia de avere a Cristinei Antonie de pe site-ul respectiv nu mai poate fi descărcată. Scripcaru a obţinut, cu ajutorul lui Boc, numirea Cristinei Antoniei şi în CA al Societăţii Naţionale de Radiodifuziune, mai scrie cotidianul.ro.

Comandamentul central, pe Grozăvescu 8

Cei doi prieteni ai lui Scripcaru sunt angajaţi şi la postul local de televiziune RTT Braşov, care aparţine prin acţiuni la purtător chiar primarului Braşovului. Trebuie subliniat că RTT Braşov este gestionat în acte de preşedinta Organizaţiei de Femei a PDL Braşov, Carmen Ţop Ferghete. Conform documentelor oficiale de la Registrul Comerţului, televiziunea lui George Scripcaru îşi are sediul social în strada Traian Grozăvescu nr. 8. Deloc surprinzător, aceeaşi adresă apare (conform documentelor oficiale de la CCI Braşov) ca sediu secundar sau punct de lucru a două dintre firmele de publicitate controlate de Cristina Antonie şi Liviu Deaconu, dezvăluie sursa citată.

Vandalism electoral

Două banere ale candidaÅ£ilor USL la Consiliul JudeÅ£ean ÅŸi Primăria BraÅŸov au fost distruse de persoane rămase încă necunoscute. Unul dintre acesta era situat în PiaÅ£a Sfatului, iar celălalt pe o clădire aflată în vecinătatea Maternităţii BraÅŸov. Ambele au fost măzgălite cu o vopsea de culoare albastră, iar unul dintre ele parÅ£ial tăiat. Totul sub ochii vigilenÅ£i ai primarului PDL. „Este mâna contracandidaÅ£ilor noÅŸtri care se tem tot mai mult că vor pierde alegerile”, sunt de părere cei doi candidaÅ£i USL, Aristotel Căncescu ÅŸi Cătălin Leonte. „Sunt abuzuri pe faÅ£ă! Le transmitem celor care au făcut această treabă că au motive să se teamă pentru că o să îi batem, o să îi învingem”, a spus preÅŸedintele CJ BraÅŸov Aristotel Căncescu (PNL).

Ce nu controlăm, demolăm?!

Vandalismul electoral se manifestă ÅŸi sub alte forme la BraÅŸov, nu numai prin distrugerea afiÅŸajului stradal al partidelor aflate în opoziÅ£ie. Ca din senin, ieri dimineaÅ£ă Primăria a constatat probleme cu unul dintre puÅ£inele panouri publicitare rămase libere pentru opoziÅ£ie. Acesta e amplasat pe marginea DN1, la intrarea în BraÅŸov dinspre Predeal ÅŸi aparÅ£ine unei firme care susÅ£ine Partidul Poporului – Dan Diaconescu BraÅŸov, „îndrăzneală” pentru care ieri primăria ÅŸi-a trimis inspectorii în „misiunea demolarea”. Un pumn în gura opoziÅ£iei, sub dictatura portocalie.

Câţi bani împart pe an Deaconu şi Antonie, presupusa amantă a lui Scripcaru

Rezultate financiare Sc City AD SRL 2008 2009 2010
Cifră de afaceri anuală 28,36 miliarde lei vechi 21,46 miliarde de lei vechi 22,28 miliarde de lei vechi
Cifră de afaceri medie lunară 2,36 miliarde de lei vechi 1,78 miliarde de vechi 1,85 miliarde de lei vechi
Profit net anual, după impozitare 10 miliarde lei vechi 7,5 miliarde de lei vechi 10 miliarde de lei vechi
Profit net – medie lunară 830 de milioane de lei vechi 620 de milioane de lei vechi 830 de milioane de lei vechi


http://bzb.ro/index.php?page_name=stire ... tire=72668

http://www.brasovultau.ro/Ce-face-«Udrea»-de-Brașov-56789.html


Attachments:
panotaj.jpg
panotaj.jpg [ 11.6 KiB | Viewed 3871 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 27 Apr 2012 13:55 
Offline
User avatar

Joined: Wed 18 Jul 2007 15:09
Posts: 2032
Location: Brasov
Mai nou, BZBv este susţinut de PP-DD, sau mai bine spus, a devenit ziarul de casă PP-DD, de aceea îşi permit domnii ziarişti să se lege de "prima doamnă" a Braşovului. Am impresia că articolul este unul luat copy-paste de pe brasovultau.ro.


Attachments:
bzb.JPG
bzb.JPG [ 43.83 KiB | Viewed 3867 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 27 May 2012 00:52 
Offline
User avatar

Joined: Wed 18 Jul 2007 15:09
Posts: 2032
Location: Brasov
Tătucul Braşovului, deasupra legii şi a tuturor.


Attachments:
CIMG3267 [800x600].jpg
CIMG3267 [800x600].jpg [ 94.94 KiB | Viewed 3733 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 27 May 2012 09:25 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Rama verde=ecologie? De ce nu umbla cu jeep-uri verzi, cu mape verzi, cu parul verde (mai greu in cazul d-lui Bottesch), daca tot sunt eco? Sau cu troleibuzul, vehicul eco, ZERO poluare! A troleul a fost desfiintat datorita intereselor imobiliare (terenul depoului Tursib)... Minciuni verzi!

Quote:
"Ideea cu bicicletele i-a venit domnului Bottesch şi mi s-a părut foarte bună. Categoric are un mesaj ecologic, mai ales rama verde subliniază mesajul verde", a completat Johannis.

http://www.turnulsfatului.ro/15142/.html


Attachments:
Iohabottesch.jpg
Iohabottesch.jpg [ 56.76 KiB | Viewed 3711 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 01 Jun 2012 14:19 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Prof. dr. Corneliu Bucur il dezbraca de haina mincinoasa pe mercantilul merkelian, Klaus Iohannis.

http://sibiu.justitiarul.ro/index.php/c ... rbesc.html

Quote:
Al treilea obiectiv, la acest capitol, anunţat cu surle şi trâmbiţe de dl. Iohannis, în campaniile sale electorale, a fost reintroducerea tramvaiului electric în Sibiu!

Nu numai că primarul nostru şi-a uitat promisiunile din campanie (că vorba românului nostru: „şi minciuna-i vorbă"), dar mai mult, dacă nu l-ar fi salvat, la propriu, primarul comunei Răşinari (care s-a oferit să realizeze, în comună, depoul pentru tramvaie), în mod sigur, la ora aceasta tramvaiul de Răşinari era „o filă de istorie" ca şi cel din Sibiu. Pe lângă tramvai, primarul a renunţat şi la liniile de troleibuze, Sibiul rămânând fără mijloace de transport ecologice, nepoluante şi silenţioase.

Acestea sunt faptele „goale-goluţe" care „vorbesc" despre „performanţele", şi în acest domeniu, ale ilustrului nostru primar, marele iluzionist al perioadei de tranziţie!


Attachments:
Justitiarul-Sibian-nr-3--2012-1.jpg
Justitiarul-Sibian-nr-3--2012-1.jpg [ 18.93 KiB | Viewed 3672 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 01 Jun 2012 17:52 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Prin autobuzele RATB se distribuie materiale electorale... nu e un lucru nou, deja vedem moaca lui Prigoană pe Citaro-uri, apoi vedem moaca lui Oprică pe stâlpii de troleu...
Ei, într-un autobuz, cineva a lăsat pe toate scaunele pliante cu Ştefan Florescu şi Sorin Oprescu (mai nou cică Florescu + Oprescu = LOVE, aşa scrie pe pliantele lui Florescu). În spatele autobuzului altcineva a lăsat un teanc de ziare ,,Naţional" (ziar apărut special pentru alegeri...), în care scria că Florescu minte şi că Oprescu + Mănescu = LOVE. Apropo de Oprescu, el nu se dezminte să se laude cu metroul din Drumul Taberei (făcut de Ministerul Transporturilor) şi cu Arena Naţională (făcută în mare parte de Guvern... Oprică nu a reuşit într-un an de zile să facă o nenorocită de parcare lângă stadion).
Nici asta nu e neobişnuit, suntem în campanie... da' maşina mergea la Zurbaua, călătorii din sectorul 6 oricum nu au voie în autobuzul respectiv decât cu abonament preorăşenesc (aşa că stau şi aşteaptă 178-ul câte 20 de minute pe la Autogara Militari)! Materialele de campanie s-au împrăştiat prin autobuz, unele au fost luate de curent la deschiderea uşilor şi aruncate pe lângă autobuz...

A... şi au apărut tot felul de ,,ziare" la noi în sector:
Naţional -> Oprescu
Observatorul de 6 -> USL (Oprescu şi Rareş Mănescu)
Gazeta Cetăţeanului -> Ştefan Florescu (el o ţine că e susţinut de Oprescu, a văzut că Oprescu stă bine în sondaje, deşi nu a participat şi nu va participa la nicio dezbatere, în ciuda insistenţelor lui Nicuşor Dan şi Silviu Prigoană)
Gazeta de ÅŸase -> PDL (PoteraÅŸ)


Attachments:
IMG_5975.jpg
IMG_5975.jpg [ 316.87 KiB | Viewed 3665 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 03 Jun 2012 08:36 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
O poza realizata de radub (Tramclub).

Boc si ZIU-uri... Ti-e greu sa mai comentezi ceva. Clujenii sunt oameni sufletisti, cu mult bun-simt si cred ca vor lua decizia corecta, aceea de a arunca bocciii (Boc si numeroasa lui clica) la lada de gunoi a istoriei.


Attachments:
ZIU.jpg
ZIU.jpg [ 112.09 KiB | Viewed 3646 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 08 Jun 2012 21:00 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56055
Tot "Justitiarul" vorbeste despre "realizarile" iohannisului.

Quote:
Tot in aceeasi campanie electorala din anul 2000 ai afirmat ca o sa reintroduci tramvaiele in Sibiu. Unde sunt? Nu numai ca nu le-ai reintrodus, dar ai vrut sa suprimi si linia de tramvai Sibiu - Rasinari, noroc cu rasinarenii ca s-au oferit sa preia ei acest mijloc de transport cu traditie si de mare interes turistic. Mai mult, ai desfiintat si celalalt mijloc de transport ecologic, nepoluant: troleibuzul. S-au cheltuit bani multi de catre statul roman pentru acele linii electrificate, iar tu nu ai stiut cum sa le nimicesti pentru a valorifica cuprul la fier vechi, exact ca tiganii, nu ca sasii gospodari! Orasele cu adevarat civilizate din Europa aloca fonduri impresionante pentru realizarea transportului in comun ecologic, iar tu l-ai avut ÅŸi l-ai distrus cu nonsalanta.

http://sibiu.justitiarul.ro/index.php/e ... annis.html


La pag. 8 este redat un articol publicat de mine aici, in 24 mai 2010: http://silviusintea.blogspot.ro/

http://sibiu.justitiarul.ro/index.php/a ... annis.html


Attachments:
Justitiarul+Sibian+nr+4_8+iunie+2012.pdf [3.53 MiB]
Downloaded 384 times
Top
 Profile  
 
 Post subject: Scripcaru penalu'
PostPosted: Fri 15 Jun 2012 09:25 
Offline
User avatar

Joined: Wed 18 Jul 2007 15:09
Posts: 2032
Location: Brasov
UITE CINE ȚI-E PRIMARUL! Scripcaru și ai lui, rușinea târgului!

Lașii din PDL care nu-și permit să stea în Opoziție. George Scripcaru părăsește PDL la patru zile după ce a fost votat pe lista de partid, trădându-și electoratul interesul personal.

Neoficial, acesta a încercat trecerea la PSD și ulterior la PNL. Ar fi fost refuzat, iar ieri, B1 TV titra: Scripcaru și Falcă: un nou cu partid cu MRU Doar patru zile din noul mandat a rezistat actualul primar al Brașovului în PDL.

După ce a profitat de votul multora din municipiul de sub Tâmpa, Scripcaru, susțin cei de la B1 TV, a plecat din partidul care l-a propulsat în viața publică. Bineînțeles, Scripcaru nu este singurul care a defectat. Mai exact, după ce ani de zile au explicat românilor că trebuie să plătească costurile unei așa numite „reforme”, acum, după opt ani de guvernare, liderii PDL pleacă acum în masă. Deși mulți dintre aceștia au prosperat în perioada amintită! Și de abia după ce au văzut că au pierdut alegerile.

Conform fluxurilor de știri, ieri a apărut informația că George Scripcaru (Brașov), Gheorghe Ștefan (Piatra Nemț), Gheorghe Flutur (Suceava) și Gheorghe Falcă (Arad) au plecat din partidul care i-a susținut la putere în ultimii ani. Astfel, pentru a nu fi pe dinafară „trendului”, nici vicepreședintele național al PDL și mult prea realesul primar al Brașovului, George Scripcaru, nu a rămas în opoziție și a părăsit la patru zile după alegeri partidul care i-a adus voturile (încă) multor locuitori ai municipiului. Informația a apărut în premieră la una din televiziunile partidului, respectiv B1TV. Totodată, datele noastre pe surse prezentau faptul că a doua zi după alegeri Scripcaru a încercat trecerea la PSD, pentru ca miercuri să fi încercat o discuție cu cei de la PNL.

Atât conducerea PSD cât și cea a PNL Brașov l-au refuzat. Astfel că acesta a decis, conform televiziunii anterior menționate, plecarea de la PDL, într-o posibilă nouă formațiune politică coordonată de fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu. Scripcaru a făcut acest pas în contradicție cu cele afirmate tot de el. Astfel, înaintea campaniei electorale din această lună el a dezmințit cu fermitate orice zvon pe această temă.

Vom reda mai jos declarațiile fostului portocaliu – verde, actualmente nedecis, pe această temă. 27 martie: „Nu se pune problema plecării mele din PDL” Mai exact, pe 27 martie Scripcaru declara presei că ,,nu pleacă din PDL”, catalogând drept „intoxicare” zvonurile că ar intenționa să părăsească partidul, după ce un alt lider marcant al PDL, Sorin Frunzăverde a demisionat din funcția de primvicepreședinte și s-a dus la PNL cu alți 42 de primari.

„E o intoxicare. E adevărat că am plecat, dar din localitate. Sunt pe teren în acest moment, la întâlniri în localități din județ pentru discutarea candidaților la primării. Nu se pune problema plecării mele din PDL”, a spus Scripcaru la vremea respectivă, citat de presa locală. 9 mai 2012: „Am crescut în acest partid și voi rămâne în acest partid” Totodată, pe 9 mai, cu ocazia lansării candidaților PDL la Brașov, George Scripcaru a infirmat așa numitele zvonuri cum că Țucunel ar fi poarta sa de intrare în PSD. „Nu am discutat niciodată așa ceva cu Țucunel . Eu sunt președinte PDL, am crescut în acest partid și vreau să fiu respectat pentru tot ceea ce am făcut și voi rămâne în acest partid”, a conchis atunci Scripcaru. 13 iunie: Nu e momentul să se facă decapitări în PDL Însă ieri, democrat-liberalii s-au reunit într-o ședință a Colegiului Director pentru a face o analiză pe tema rezultatelor slabe obținute la alegerile locale. Dacă cel care a condus campania, Vasile Blaga, a spus că reproșurile trebuie făcute în interiorul partidului, senatorul Radu Berceanu a cerut pe 13 iunie demisia întregii conduceri a PDL și convocarea unui Congres extraordinar.

Președintele de până ieri al PDL Brașov și vicepreședinte la nivel național, George Scripcaru a mai spus că pe el nu îl interesează părerea unuia sau altuia. „Eu cred că este bine să tragem linie acum la această etapă și să discutăm ce avem de făcut în continuare. Fiecare vorbește să se afle în treabă. Ar fi mult mai bine să tăcem acum din gură și să vedem ce trebuie făcut. Acum toți vin cu fel și fel de idei, sunt tot felul de frustrări, dar nu cred că este momentul", a explicat George Scripcaru. Până la închiderea ediției, acesta s-a ținut departe de presă, nu a confirmat nici nu a infirmat public afirmațiile celor de la televiziunile naționale, iar telefonic nu a putut fi contactat.


http://bzb.ro/index.php?page_name=stire ... tire=74110


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 207 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group