TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Fri 19 Apr 2024 07:24

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Erevan (Yerevan): metrou
PostPosted: Wed 17 Feb 2016 14:21 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061
Foto: transphoto.ru


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17 Feb 2016 14:26 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061
Fotografii metrou Erevan.


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17 Feb 2016 14:30 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061
Silviu wrote:
Fotografii metrou Erevan.


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 21 Feb 2016 00:21 
Offline

Joined: Sat 05 Nov 2005 00:26
Posts: 99
Cand am fost eu in Erevan (Martie 2011) si am dat o tura de trei statii cu metroul m-au surprins trei chestii:

a. in toate statiile de metrou era la fiecare scara rulanta atat jos, cat si sus, cate o tanti (de obicei grasa, acra si de cam 45-60 de ani) care sedea intr-un fel de mini-ghereta atat sus, cat si jos si nu facea nimic. Nu vindea bilete, nu avea nici un rol evident. Exact acelasi lucru si la Tbilisi, unde am stat aproape o saptamana si am folosit destul de mult metroul. Care mama zmeilor e rolul lor?

b. Metroul din Erevan era doar un tramvai mai zgomotos si intunecos. Doua vagoane, putini calatori. Nepractic din cauza adancimii extrem de mari (zona foarte seismica), deci nepractic pentru distante scurte.

c. Cum am scos aparatul sa fac niste poze (in vestibulul de intrare de la statia Marshal Baghramyan), cum au aparut din neant doi in uniforma care s-au rastit la noi si mai sa ne ia pe sus. Ne-au lasat in pace cand si-au dat seama ca nu stim nici armeana, nici rusa, nu pricepem ce latra ei la noi, si am strigat noi la ei mantra salvatoare "TELEFON AMBASAD!", dar ne-au filat discret au avut grija sa nu fotografiem nimic pana sa ne urcam in metrou.

Nici un fel de transliteratie in alfabetul latin.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 21 Feb 2016 01:56 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
kiwi wrote:
Care mama zmeilor e rolul lor?
Radio Erevan raspunde: "Nu, nu sunt agenti sub acoperire".


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 21 Feb 2016 21:59 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
kiwi wrote:
c. Cum am scos aparatul sa fac niste poze (in vestibulul de intrare de la statia Marshal Baghramyan), cum au aparut din neant doi in uniforma care s-au rastit la noi si mai sa ne ia pe sus. Ne-au lasat in pace cand si-au dat seama ca nu stim nici armeana, nici rusa, nu pricepem ce latra ei la noi, si am strigat noi la ei mantra salvatoare "TELEFON AMBASAD!", dar ne-au filat discret au avut grija sa nu fotografiem nimic pana sa ne urcam in metrou.

Poate ăsta e rostul duduilor de lângă scară - CCTV uman, care raportează prin telefonul cu disc către pază dacă face vreunul poze sau încalcă vreo altă regulă mai mult sau mai puţin adusă la cunoştinţa publicului.

kiwi wrote:
Nici un fel de transliteratie in alfabetul latin.

Măcar în chirilică era?


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 21 Feb 2016 23:15 
Offline

Joined: Sat 05 Nov 2005 00:26
Posts: 99
Dr2005 wrote:
Măcar în chirilică era?


La transportul public nu am vazut nicaieri. Doar alfabetul local. Indicatoarele rutiere mai vechi au transliteratie chirilica, cele mai noi uneori latina, uneori deloc, mai rar chirilica. Idem la tablitele cu numele strazilor. Si am fost surprinsi sa intalnim cativa oameni care nu stiau sa scrie si sa citeasca litere latine (doar armenesti si chirilice). La caile ferate nu stiu cum e, nu am folosit deloc trenul in Armenia.

Observati cum sediul Radio Erevan e cu traducere engleza pe tabla, sa stie toata lumea ce e acolo!


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 22 Feb 2016 00:50 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
kiwi wrote:
Dr2005 wrote:
Măcar în chirilică era?

La transportul public nu am vazut nicaieri. Doar alfabetul local. Indicatoarele rutiere mai vechi au transliteratie chirilica, cele mai noi uneori latina, uneori deloc, mai rar chirilica. Idem la tablitele cu numele strazilor. Si am fost surprinsi sa intalnim cativa oameni care nu stiau sa scrie si sa citeasca litere latine (doar armenesti si chirilice). La caile ferate nu stiu cum e, nu am folosit deloc trenul in Armenia.


Ciudaţi armenii ăştia, pot învăţa un alfabet complex ca al lor (https://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_armenesc), dar nu pot învăţa unul simplu cum e cel latin sau cel chirilic.

Trenurile ar trebui să aibă totul în rusă, aşa e în toate ţările ex-URSS (bine, probabil cele integrate în UE au renunţat la instrucţiile sovietice).


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue 02 May 2017 06:35 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56061


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group