TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 13:00

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Wed 03 Oct 2007 23:16 
Offline

Joined: Sun 16 Jul 2006 22:41
Posts: 59
Location: Bucuresti
Cred că principala cauză a fost blocajul total din intersecţia Turda - Ion Mihalache, cauzat, evident, de şoferii care nu respectă regulile de circulaţie. Coada de maşini pe Ion Mihalache, pe 3 randuri, era pană aproape de Pţa. Chibrit! :!:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 04 Oct 2007 20:51 
Era invers, blocajul era spre pasajul Lujerului, zona vesnic aglomerata. Pe partea cealalta era blocat din cauza ca se blocasera masinile care veneau de pe malul garlei spre Militari si ramasesera si tramvaiele acolo.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 11 Oct 2007 10:42 
Am o propunere - deoarece starea generala a orasului cam la orice ora din zi este ca la "ora de varf" mai bine facem un index cu poze "trafic fluid la ore de varf in Bucuresti" :twisted:

La fel cum fabricile out of town, ar trebui si tirurile sa aiba aceeasi soarta. Iar traseul de traversare sa fie unul bine pus la punct.

De exemplu ieri TOATA colentina era blocata pe la ora 16-17 cat am stat in zona.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 11 Oct 2007 10:57 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
De la iRealitatea (TV):

Stresul la volan: 20 de ore pe săptămană pierdute in trafic

Varf de trafic - 7-10, 18-22. Orele criminale ale Bucureştiului. Şoferii devin prizonierii propriilor maşini şi, ca să le treacă nervii sau plictiseala, ei claxonează, injură, gesticulează, citesc, işi aranjează părul sau, după caz, se rujează.

Şoferii inţepenesc in trafic. Stau la pandă - să nu le taie cineva calea, să nu se bage altul in faţa lor, să fenteze cat mai repede intersecţia. Şi, ca să caştige timp, claxonează.

Patru ore pe zi, drumul de acasă la serviciu şi de la serviciu către acasă inseamnă, de luni pană vineri, 20 de ore din existenţa noastră, confiscate de trafic. Unii se resemnează, alţii se exteriorizează. Psihologii ne dau soluţii ca să nu ne pierdem cumpătul: postul de radio preferat, muzica preferată, o discuţie cu cineva sau organizarea agendei!

Sursa: Realitatea TV


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 01 Dec 2007 21:45 
Videnii si Mizerium Bank a reusit sa paralizeze Bucurestiul!
Pe langa faptul ca acea minunatenie de brad din fiare arata destul de rau, iar mult anuntatele artificii au durat cam un minut si jumatate, s-au format cozi de kilometrii intregi in tot inelul principal si nu numai.
Intorcandu-ma din Drumul Taberei prin Trafic Greu catre Berceni am dat de blocaje infernale la Razoare, la intersectiile mari de pe Trafic Greu si in final la Eroii Revolutiei unde am gasit ratacit si un 313 :shock: Probabil ca ajuns la Lic Sincai, a observat ca Tineretului este blocat si a facut dreapta pe Serban Voda.
Asadar, multumesc din suflet autoritatilor pentru haosul creat si sunt "MANDRU" ca sunt roman :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 00:11 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Treaba cu bradul Millenium a blocat total circulatia la unirii.
Am vrut sa ajung la Mc Donlads la unirii sa ma vad cu cativa colegi de clasa ca sa admiram bradul.Din cauza aglomeratiei,am coborat din 124(culmea:care era super plin) la Izvor si am mers pe jos pana la unirii.Aici crima de pe lume:claxoane,multa lume,tiganie,tipete,urlete,etc.
Imi fac cu greu loc sa ajung la Mc Donalds si cand sa ajung in preajma lui lumea se inghesuia,femeii cu copii mici tipau la tinerii de varste 14-20 de ani sa nu se mai imbranceasca, curentul la mc donalds a cedat si alte evenimente neplacute.
Inspre Universitate aceesi nebunie.Dupa ora 19 si 45 toata lumea incepe sa pareseasca zona centrala si sa se indrepte spre periferie.Toate mijloacele RATB din centru erau invadate de populatie si din nou tipete, urlete :roll: :roll: .
Zau:parca ar fi venit gigi becali sa dea bani pe gratis atat de innebuniti erau oameni din centru.Personal.mi-e greata ca-s roman dupa acesta seara :( ,dar viata merge inainte.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 00:56 
Eu, ca si miile de alti oameni de la Unirii, am venit sa vad bradul. Spectacolul n-a fost rau, recunoasteti, insa ce-a urmat era mai presus de orice asteptari ale mele (ca luasem in calcul buluceala zin zona). Cumva, grandoarea serii si numarul masiv de oameni a avut un efect psihologic profund. Am vazut oameni care habar n-aveau unde sa se duca, pur si simplu se plimbau, incercand sa iasa cumva! La fel si eu cu grupul meu. Ori stateam pe loc, caz in care ii incurcam pe toti, ori mergeam, caz in care ne ciocneam de toti!!
Nu aveai pe unde sa iesi! Coposu era plin de oameni, Bratianu dublu, Cantermir la fel. Cumva am reusit sa dam ocol intregii piete si sa iesim de acolo. Si oricum... Nu stiu cat au asteptat masinile sa se termine spectacolul, ca dupa ce au inceput sa circule, nu se mai terminau... Erau peste tot!!! Si de acolo blocajele nemaipomenite din seara asta. Autobuzele am vazut ca renuntau in buna parte sa mai faca traseul, si se retrageau!! Un 385 care statuse blocat pe Splai a hotarat la Unirii sa se retraga. Si alte minunatii... A fost dezastru, din punct de vedere logistic!!


Top
  
 
 Post subject: 'neata
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 09:34 
Bataie de joc aseara la Unirea...Mai bine nu mergeam...S-a calcat lumea in picioare la plecare spre casa. :evil: :twisted: :shock: Unde era politia,jandarmeria care trebuia sa asigure ordinea si fluenta atat a masinilor cat si a pietonilor?!?! :evil: :twisted: :x :shock: Iti trebuia elicopter sa scapi de haosul ala...in concluzie...NU S-A MERITAT SA FI ACOLO...mai bine mai stateam la tv la caldura :D :lol:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 09:35 
Zeci de copii s-au pierdut in aglomeratia din centrul Bucurestiului
Duminica 02 decembrie 2007, 07:04

Bradul mileniului a facut ca peste 70.000 de persoane sa ia cu asalt centrul Capitalei, sambata seara. intr-o imbulzeala generala, peste 40 de copii s-au pierdut de parinti si traficul a devenit mai intens ca niciodata.

Miile de masini care incercau sa ajunga spre Piata Unirii sau Piata Universitatii au stat ore intregi blocate in trafic. Nici pentru pietoni nu a fost mai bine. Pe strazi nu aveai loc sa scoti mainile din buzunare, iar la statiile de metrou Universitate si Piata Unirii calatorii au facut chiar 30 de minute de la gura de metrou pana la peron. In haosul general, multi parinti si-au pierdut copiii. A fost nevoie de interventia politiei pentru a fi gasiti.

Sursa: Realitatea TV


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 11:30 
Ieri pe la 18.00 am luat un 101 din Titan spre Obor. Initial nu am inteles de ce a depasit un 311 care nu mai putea sa inchida usile, asta cu o statie inainte de policlinica Titan. Apoi, pe la 19.30, revenind din Obor spre centru cu 667, am ramas in blocaj pe Mosilor imediat dupa intersectia cu Eminescu. Atunci mi-a fost clar de ce e balamuc, dar citind postarile voastre si aducandu-mi aminte de 311 cel plin inteleg ca a fost o nebunie imensa greu de inchipuit.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 11:37 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Stai sa vezi ce era la metrou. De cand ma stiu eu n-am vazut statia Titan asa plina. :shock:
Pana la urma am luat 311 cel plin. :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 11:55 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Unii se pare că au făcut şi poze. Am mai găsit şi nişte filmuleţe dar le postez mai tarziu. Pentru poza asta - credits here.


Attachments:
File comment: Ca pe "22" cand a fugit tovarăşu cu elicopteru!
omor_la_unirii.jpg
omor_la_unirii.jpg [ 114.28 KiB | Viewed 6008 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 12:03 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Si aici nu se vede tot...
Nu stiu daca la revolutie au fost atatia oameni... :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 12:20 
Daca puneai o bomba si strigai JOS COMUNISMUL mai faceai o revolutie... :P


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 12:58 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Faza asta ar fi cel mai bine caracterizata prin "We lived to tell the story".
Ma intreb cate victime au fost, ca la final se cam agitau niste ambulante pe acolo.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 16:44 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
Nici la revelion nu a fost asa; ai mei au fost pe acolo si le-a trebuit 45 de minute ca sa ajunga acasa cu RATB si de la cineva am auzit ca s-ar fi stat si o ora ca sa iasa de la (sau la) metrou...
inghesuiala nationala... pentru un brad ca toti brazii... daca venea Mesia, mai ziceam :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 22:12 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
Ce se intampla in subteran:
http://www.youtube.com/watch?v=w7rc81Tx ... la-unirii/
http://www.youtube.com/watch?v=303DC6su ... re=related
Lume inconstienta... ca turma - cine stie ce le-o fi promis millenium banca aia subliminal, de au venit atatia la "bradul laudat". Doamne fereste de vreun incident neplacut, ca iesea carnagiu, nu alta! http://www.reportervirtual.ro/2007/12/0 ... metal.html


Attachments:
metrou_unirea.jpg
metrou_unirea.jpg [ 52.39 KiB | Viewed 5894 times ]
metrou_unirea1.jpg
metrou_unirea1.jpg [ 85.69 KiB | Viewed 5894 times ]
nis4062ha7.jpg
nis4062ha7.jpg [ 56.61 KiB | Viewed 5894 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 22:17 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
...continuare, la Tineretului, mai multe aici http://www.flickr.com/photos/iix/sets/7 ... 350804315/


Attachments:
tineretului1.jpg
tineretului1.jpg [ 140.75 KiB | Viewed 5889 times ]
tineretului1.jpg
tineretului1.jpg [ 140.75 KiB | Viewed 5889 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 22:22 
Intrebarea e ce idiot a ordonat reluarea traficului auto prin piata si bulevardele adiacente dupa ora 20 cand toata "bizonimea" era inca acolo?


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 22:40 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Intrebare... cine a dat autorizatie pentru blocarea traficului? Ca daca Militia se apuca sa dea amenzi pentru traversare neregulamentara la greu, in 10 minute erau toate strazile libere de multime. Si daca ar mai fi dat amenzi si soferilor care intrau in intersectie desi vedeau clar ca nu mai au cum sa iasa... in 10 minute era libera intersectia.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 23:13 
Intrebarea ar trebui sa sune altfel - a fost traficul blocat cu autorizatie ? Sau blocarea a aparut cand multimea a inceput sa vina buluc :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Dec 2007 23:44 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
Blocajul a aparut din cauza ca nu se asteptau la asa multime. Lumea a venit, si a venit, si a venit... sa vada "marea" minune :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 04 Dec 2007 00:07 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Am ajuns ca simplu cetatean la o zi dupa marea inaugurare. Impresia lasata este cea a unei realizari mediocre. In perioada in care se pregatea bradul mi se parea logic sa il si imbrace in ceva care sa semene a brad daca nu sa fie brad adevarat. In final chiar si ceva mai multe lumini verzi dadeau un efect mai bun. Erau momente in care te intrebai: e brad, e racheta, e con?

Pe de alta parte, chiar mi se pare aiurea reactia de efervescenta si obsesie a cetatenilor. La o adica, era o realizare care putea fi vazuta si in alta zi, nu neaparat cand toti se duceau. Experimentul arata insa o alta fata a instinctului de turma si o fateta neplacuta a capitalismului: falsul trebuie sarbatorit ca un lucru original (ex: bradul) iar pe de alta parte totul se invarte in jurul unui amarat de ban, chiar cand beneficiul e minim (nebunia de la cumparaturi in apropiere de sarbatori si obsesia de a fi primul cand se anunta o reducere sau se deschide un hi-hi-per market).

Multimea e mai usor de condus si controlat decat pare la prima vedere. Stiau ce stiau conducatorii cum sa tina masele sub control: paine si circ (in doze atent controlate).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Dec 2007 20:13 
Stie cineva de ce azi linia 137 circula pe Dezrobirii :shock: venind dinspre Uverturii :shock: :shock: :shock:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Dec 2007 21:26 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Probabil din acelasi motiv pentru care ieri, jumatate din soferii de pe 91 o luau pe Str. Sibiu si prin ,,bucla" Drumul Taberei.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Dec 2007 21:44 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Se pare ca un "Dorel" cu un utilaj greu a facut o manevra gresita pe breteaua de urcare de pe centura spre autostrada in sensul spre Bucuresti si a sectionat o conducta de gaz. Evident ca militia a oprit circulatia in zona - asta incluzand 137 din sensul dinspre Carrefour spre Militari. Autobuzele "prinse" in terminalul de acolo s-au intors in oras probabil prin Chiajna si Rosu.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Dec 2007 21:56 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 20:21
Posts: 23
Location: Bucuresti(Sector6); Galati
Motivul este urmatorul:
Un "Dorel" care lucra in zona podului peste Sos. de Centura, a fisurat o conducta de gaze. Din acest motiv traficul a fost blocat timp de circa 2 ore in intervalul 14.30-16.30. Eu eram in 137 #4414 si tocmai plecasem de la serviciu (Carrefour). Intre capat (Carrefour) si prima statie (Sos. de centura) am facut cu autobuzul cam 15 minute !!! :shock: . Apoi a fost f greu sa vireze dreapta sa intre pe Sos. de centura din cauza cozii interminabile de tiruri si autoturisme care veneau dinspre Chitila. In final toata circulatia a fost blocata de catre un echipaj de Politie. Unul dintre agentii de circulatie i-a spus soferului ca trebuie sa anunte dispeceratul ca e circulatia blocata in acea zona din cauza unor scurgeri de gaze de la o conducta. Astfel, soferul a deschis usile si au coborat toti calatorii. Dupa ce am mers circa 1 km pe jos pana la Grup Scolar Auto, a trebuit sa astept un al doilea 62 sa ma pot urca din cauza aglomeratiei. Nu stiu pe unde l-au deviat pe 137, dar din ce ai spus, banuiesc ca l-au trimis la Complex Apusului. Mi se parea firesc sa il scurteze la Master SA sau la Grup Scolar Auto. :!:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Dec 2007 22:12 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 20:21
Posts: 23
Location: Bucuresti(Sector6); Galati
Quote:
Autobuzele "prinse" in terminalul de acolo s-au intors in oras probabil prin Chiajna si Rosu.


Cand am plecat eu de acolo nu mai era decat unul singur #4366 (daca am retinut bine numarul de parc). A mai trecut inca unul spre Carrefour cand eram eu pe pod. Cred (sper) ca nu au ramas mai multe blocate intrucat a fost data prin statie blocarea circulatiei. Altfel nici nu vreau sa ma gandesc la ce gol intre 2 ture a putut fi...
Daca Centura a fost blocata, ar fi fost o solutie aproape imposibila sa ajunga in Chiajna si Rosu... Si poate soferii nici nu cunosteau zona, pt a stii pe unde sa circule deviat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 07 Dec 2007 20:03 
In noaptea de Revelion vor circula mai multe linii RATB.
Din ce am vazut notabil este ca linia 41 are de data asta 4 ture. Sunt doar 3 linii de troleibuz - 76,85,69. Si o gramada de linii de autobuz, toate cu 2 ture. La fel si la troleibuze, toate au 2 ture.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 12 Dec 2007 17:38 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
Circulatia troleibuzelor 69 si 71 a fost perturbata azi in jurul orei 13.00 (mai precis 12.43) la intersectia 1 Mai su Sibiu pe sensul spre Favorit din cauza unui bivol (specimenul era din Ilfov) care si-a parcat masina taman in mijlocul strazii !! Dupa indelungi clacsonari au reusit sa-l impinga mai incolo ca sa poata trece troleul - printr-un spatiu ingust, lasat intre masina aluia si o alta parcata spre scuar. Nu e singura data cand se intampla astfel de lucruri - mai demult, tot asa, ajunsese o masina parcata aproape de mijlocul strazii, spatiul trecerii de pietoni fiind deja ocupat; era o Dacie break, pe care soferul o lasase deschisa (!) - asa au reusit sa traga de volan si au dus-o spre intersectie, adica lasata tot asa aiurea, sa se ocupe altii de ea dupa aia.
In zona aia e obiceiul sa se parcheze in rand, de la scuar, pana in scara blocului, daca se poate, pentru masini ramanand un spatiu ingust.
Sa nu se mire dupa aia de ce e masina lovita...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group