TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 12:40

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: Tue 09 Jun 2009 14:58 
Vali Sava mi-a aratat niste imagini incredibile !!!

Va vine sa credeti ca inca ati mai putea vedea pe viu 2 :shock: autobuze (troleibuze?) TV, un autobuz (troleibuz?) DAC 117, tramvai Ep(Ep/V3A) cu remorca?

Iata, pe baza imaginilor preluate de la http://www.bing.com/maps aveti dovada ca Jandarmeria din Bucuresti detine aceste vehicule a caror vedere pe viu ne-ar face fericiti pe multi dintre noi...

Intrebarea e: cum ajungem, legal, la ele? :evil:


Attachments:
jandarmeriei_1.jpg
jandarmeriei_1.jpg [ 59.72 KiB | Viewed 2184 times ]
jandarmeriei_2.jpg
jandarmeriei_2.jpg [ 55.22 KiB | Viewed 2184 times ]
jandarmeriei_3.jpg
jandarmeriei_3.jpg [ 50.09 KiB | Viewed 2184 times ]
jandarmeriei_4.jpg
jandarmeriei_4.jpg [ 53.45 KiB | Viewed 2184 times ]
z1.jpg
z1.jpg [ 18.31 KiB | Viewed 2184 times ]
z2.jpg
z2.jpg [ 15.65 KiB | Viewed 2184 times ]
z3.jpg
z3.jpg [ 17.22 KiB | Viewed 2184 times ]
z4.jpg
z4.jpg [ 7.16 KiB | Viewed 2184 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 09 Jun 2009 15:12 
Acele vehicule sunt intr-o baza de antrenament a jandarmeriei, deci, in urma antrenamentelor, au ajuns cam devastate (cam cum este tramvaiul din Brasov).
Este si o garnitura 060 DA + doua vagoane (incercuirea mare din prima poza).
Puteti merge si incerca sa va uitati peste gard, dar s-ar putea sa fiti intampinati cu "Stai ca trag".


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 09 Jun 2009 15:43 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Tramvaiul a ajuns prin '98-'99 la Jandarmerie, cand a inceput casarea masiva a Ep-urilor. S-a scris asta in ziarele vremii.

Legal, putem intra acolo la Ziua Portilor Deschise (nu stiu cand e) sau cu aprobari de la cativa generali si ministri.

Shoppy wrote:
cam cum este tramvaiul din Brasov

Tramvaiul Jandarmeriei din Brasov a fost casat anul trecut.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 13 Jun 2009 15:27 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Chiar daca nu este poate locul potrivit, va mai pot spune ca exista o relicva a unui IK4 ruginit aproape de unitatea militara ce se afla langa stadionul din Ghencea. Se poate vedea usor autobuzul IK-4 venind dinspre terminalul Ghencea si mergand spre una dintre portile unitatii aflata inainte de intrarea in terminal.

Legat de Jandarmerie din ce imi aduc aminte cred ca e posibil sa fi cumparat un autobuz Rocar 112 UDM (din seria scunda) de la RATB pe care am vazut ca il folosesc destul de frecvent. Presupun ca acest autobuz a fost cumparat de la RATB deoarece a aparut la putin timp de la inceperea casarii ultimelor autobuze Rocar 112 UDM iar majoritatea celorlalte regii de transport din tara le-au casat deja sau le aveau in stare foarte proasta. Autobuzul avea si caseta clasica pentru tablita de linie la partea superioara a caroseriei. Deasemenea, autobuze Rocar 112 UDM nu prea stiu sa fi fost cumparate de Armata Romana sau Ministerul de Interne in general pana spre 1989 (desi se poate sa gresesc). Autobuzul despre care vorbesc a fost reparat, se afla in stare relativ buna, mi se pare ca a primit si perdele albastre in interior si scaune tapitate. Nu mai imi amintesc schema de vopsire dar e posibil sa fie galben cu dungi albastre la partea superioara si inferioara a caroseriei. Numarul de inmatriculare nici el nu imi este cunoscut. Structura interna si motorizarea nu au suferit modificari din ceea ce cred dar se pare ca a fost refacuta partea metalica si sigur a fost revopsit exteriorul caroseriei. Autobuzul pare sa fie destul de utilizat, stiu sigur ca l-am vazut de cateva ori venind dinspre Soseaua Antiaeriana si indreptandu-se spre Bd. Ghencea in acest an. Este posibil sa fie intrat in exploatare de cel putin 2 ani.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group