TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Tue 19 Mar 2024 13:40

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Forum Transira 10 ani
PostPosted: Sun 18 Oct 2015 07:38 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56069
18 octombrie 2005...

Mara avea 3 luni...

Mama era moarta de 4,5 luni...

Eu eram distrus psihic...

Si totusi, aveam noul forum, gazduit pe serverele unui prieten, in Canada, si adresa transira.ro (cca 9 luni a fost gazduit pe serverele Politehnicii Bucuresti, de stfp; mesajele scrise in acea perioada si le-a insusit respectivul, ca si fostul site al meu, trolleybus.lx.ro). Din 2008 avem gazduire profesionala.

Ma gandesc ca in vremurile acelea tulburi e posibil sa nu fi procedat prea bine, sa nu fi avut actiuni fericite. Insa, nimeni nu a fost impiedicat sa aiba propriile actiuni, propriile proiecte. Cu siguranta, niciodata nu am facut cuiva rau intentionat.

Si-au facut si altii tot felul de forumuri si pagini web. Transira a rezistat, cu greu, dar spun ca am ajuns la o perioada ceva mai buna. Am cautat, cu frenezie, oameni incarcati de istorie, sa ne povesteasca/arate ce au realizat, pt. ca ma sperie gandul ca vom fi inecati de kitsch-uri, de tinerei agresivi, agramati.

Multumesc tuturor pt. contributia adusa acestui forum. Poate ne-om aduna, vreodata, la o cafea :)

Sa aiba grija Dumnezeu de fiecare!


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 18 Oct 2015 17:36 
Offline
User avatar

Joined: Thu 03 Nov 2005 21:03
Posts: 208
Location: Brasov
10 ani... Putin... Mult...
Oare cand a trecut atata timp?
Pentru mine Transira a devenit o obisnuinta. Un ragaz de placere pe care mi-l ingadui zilnic. O clipa fugara din zi pentru care deschid calculatorul - dimineata la servici sau seara acasa.
Multumesc in primul rand lui Silviu pentru materializarea unui proiect. Multumesc apoi domnului Bucsan (de la dumnealui am invatat istorie), multumesc Brassovia, multumesc Dragos, SPA29, Radu si va multumesc tuturor chiar daca nu v-am scris acum numele, mai vechi si mai noi care scrieti pe acest forum.
Silviu accept „provocarea” :) de a bea impreuna un suc cand mai ai drum in Brasov.
LA BUNA VEDERE!


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 18 Oct 2015 19:47 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3299
Mai batrani suntem cu siguranta... Sper ca si mai intelepti, dar - atentie - asta nu e ceva obligatoriu!


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 19 Oct 2015 13:37 
La Mulți Ani Transira!
    Kappa, mă simt măgulit, dar și eu am învățat de la voi multe lucruri.
      În primul rând, de la Brassovia, apoi de la Dragoș, deși este cu mult mai tânăr decât mine, de la mulți alți colegi.
        Îi mulțumesc lui Silviu pentru pasiunea ce o are și pentru că ne-a dat posibilitatea să comunicăm între noi.
          Să aveți grijă de Transira să-și continue misiunea!


          Top
            
           
          PostPosted: Mon 19 Oct 2015 17:20 
          Offline

          Joined: Mon 23 Jan 2006 13:10
          Posts: 171
          Din pacate Transira impartaseste soarta multor altor forumuri similare (ca, de altfel, a societatii romanesti).

          Ceea ce ma intristeaza cel mai mult este faptul ca - din cauza unor interese marunte - se pierde istorie.

          Sper ca nu va fi nevoie sa salvez (si) mesajele de aici pentru viitor.

          Multumesc tuturor pentru ceea ce am invatat si sper ca am putut contribuit macar si cu putin.


          Top
           Profile  
           
          PostPosted: Mon 19 Oct 2015 17:26 
          Offline
          User avatar

          Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
          Posts: 56069
          1689 wrote:
          Din pacate Transira impartaseste soarta multor altor forumuri similare (ca, de altfel, a societatii romanesti).


          Eu nu impartasesc parerea aceasta. Transira a reusit sa selecteze mesajele la obiect, documentate. Spammerii, agramatii, nu au loc pe aceasta pagina.

          Ca unii au plecat, e treaba lor.


          Top
           Profile  
           
          PostPosted: Mon 19 Oct 2015 21:16 
          Offline

          Joined: Mon 23 Jan 2006 13:10
          Posts: 171
          Imi cer scuze pentru posibilele neintelegeri. Ma refeream la faptul ca (si) Transira s-a scindat, re-locat etc (fiecare din aceste schimbari aducind cu sine pierderi - uneori ireparabile - de informatii).

          Nu cred ca menirea unui forum dedicat transportului in comun este sa fie un fel de "facebook" al evenimentelor citadine.

          Da, este - poate - important sa tinem o istorie a reparatiilor prin care trec mijloacele de transport (pentru a putea urmari calitatea lor). La fel, este - poate - important sa tinem o istorie ilustrata a parcului de vehicule (pentru a putea urmari calitatea intretinerii/exploatarii). Este important - pentru viitor - sa stim cind/ce fel de imbunatatiri au fost aduse vehiculelor in serviciu. Din pacate, imagini de genul celor din Budapesta /Eberswalde/etc. (cu vehicule istorice restaurate) sint foarte rare in Romania. Asa ca ne ramin doar pozele vremii...

          De multe ori imi reprosez ca - de-a lungul timpului - nu am putut fotografia tot ceea ce se intimpla in domeniul transportului in comun din Bucuresti in anii '80. Sint imagini disparute pentru totdeauna. Respect eforturile facute de Dl. Bucsan si ma bucur ca Domnia Sa a avut bunavointa de a ne pune la dispozitie arhiva pe care - cu migala - a strins-o de-a lungul anilor.


          Top
           Profile  
           
          Display posts from previous:  Sort by  
          Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

          All times are UTC + 3 hours


          Who is online

          Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


          You cannot post new topics in this forum
          You cannot reply to topics in this forum
          You cannot edit your posts in this forum
          You cannot delete your posts in this forum
          You cannot post attachments in this forum

          Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group